Kилограм чини 100.000 евра, се гледа како бизнис на иднината

Милош Богдановиќ од Србија собира и пчелин отров за кој фармацевтите богато плаќаат. Тој лечи различни болести, па дури и рак. Оваа лековита состојка чини од...

Факторингот многу малку искористен, скоро непознат за домашните компании и стопанството

Компаниите во Македонија, посебно микро, малите и средните фирми, многу малку или воопшто не користат факторинг. На ниско ниво се и свеста, како и...

Тие се Биткоин милионери: Вложиле малку пари, а денес живеат во невиден луксуз

Биткоин грозницата го тресе целиот свет. Иако многумина мислат дека криптовалутите се една голема измама, факт е дека некои поединци убаво се збогатиле на...

Најбогатата Македонка во Канада: Kaко Сузан Ницовски заработила милиони долари?

Салатите освен што се здрави и вкусни за јадење, очигледно носат и добра заработувачка. Сузан Ницовски која потекнува од Македонија, а е родена и...

Модерна инвестиција: Чанта што чини колку куќа во Англија

Колку чини една дизајнерска чанта? Сто долари? 500? Можеби 1.000? А што ќе кажете за над 380.000 долари (270.000 фунти) за една чанта и...

Ќе вложите 15.000, а ќе заработите 30.000 евра за една година

За производство во пластеници потребно е да се вложат 15.000 евра, а ако родот биде богат, и нема штети, во првата година може да...

Директорот на Твитер даде отказ, акциите се струполија

Оперативниот директор на компанијата Твитер, Ентони Ното, поднесе оставка од таа позиција, со цел да ја преземе челната функција во една друга компанија. Ното на...

Благодарение на криптовалутата: Американскиот рапер 50 Cent случајно стана биткоин милионер

Познатиот рапер 50 Cent, благодарение на популарната криптовалута – биткоин, заработи дури 7 милиони долари. Тој пред неколку години, додека повеќето не ни знаеја што...

Системот потфрла: Најбогатите 1% имаат 82% од светското богатство

Јазот меѓу супербогатите и остатокот од светот се продлабочил во 2017 година кога продолжил трендот на акумулирање на светското богатство во рацете на едно...

Орце Камчев влезе во сопствеништвото на „Мериот“

Орка Холдинг“ на бизнисменот Орце Камчев од декември е сопственик на речиси третина од компанијата „Дивелоп груп“, која меѓу другото управува и со луксузниот...

Елон Маск уште 10 години нема да зема плата од „Tesla

Милијардерот од Силициумската долина Елон Маск во наредните 10 години ќе остане на чело на компанијата „Tesla“, но нема да зема плата и бонуси. Ако...

Во манијата со крипто-валути, сите заборавија на овој гигант кој соборува рекорди

Акциите на компанијата Apple кон крајот на 2017 година, соборија нови рекорди и достигнаа цена од 177 долари, а аналитичарите сметаат дека веќе во...

Валканата тајна за златото што ја кријат Американците

САД не дозволуваат на никого да ги види резервите на злато. Иако имаат милијарди во злато за кои гарантира Трезорот, со овие резерви не...

НАЈНОВИ