7 C
Skopje, MK
Friday, November 24, 2017

БИЗНИС

„Сименс“ отпушта 6.900 работници

Германскиот индустриски конгломерат „Сименс“ најави укинување на 6.900 работни места ширум светот, како одговор на промените кои се случуваат во секторот енергетика. Речиси половина од...

Чевларската индустрија не може да исплаќа 12.000 денари минимална плата, бара намалување на придонесите

Да се намалат придонесите за да може да се исплаќа минимална плата од 12.000 денари и одреден период да останат фиксни придонесите за плата...

Шеик од Катар заинтересиран за инвестирање во Охрид

Дали Охрид доби нов Субрата Рој? Ова е актуелно по средбата на охридскиот градоначалник Јован Стојаноски со шеик од Катар, Ал Тани. Како што...

Супер изненадување од Телеком за сите корисници

100.000 корисници на фиксната телефонија од Македонски Телеком од идната недела ќе добијат побрз интернет до 100 мегабити во секунда. Новина е и воведување на...

Американската Галф Оил влезе на македонскиот пазар

Американската компанија Галф Оил влезе на македонскиот пазар. Најголемиот производител на нафта и нафтени деривати  своето работење тука го почна со отворање на првата...

Од октомври повторно евтина тарифа на струјата

Од октомври стартува евтината тарифа на струјата, мерка што ја вети Владата пред изборите, соопшти денеска премиерот Зоран Заев. На заедничката прес-конференција во Владата на...

Македонски телеком со зголемена нето добивка во првото полугодие

Приходите од продажба на Македонски телеком АД-Скопје во првите шест месеци од годинава изнесуваат 4.967 милиони денари, што претставува намалување за 2,4 отсто во...

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ поскапува за 0,50 денари по литар, а цените на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на дизел горивата остануваат исти, одлучи денеска...

Шанса за работа: Во Чешка итно бараат 140.000 работници

Чешката влада проценува дека на економијата и недостасуваат околу 140.000 работници кои претпријатијата се принудени да ги бараат во странство, најчесто преку посреднички агенции,...

Пејпал конечно во Македонија

Министерството за финансии официјално ќе се обрати до Пејпал (PayPal) за да ја отпочне постапката за воведување на услугата „прием на пари” (receive) во...

Министерството за финансии го отплати долгот од 77,3 милиони евра кон Дојче Банк

Министерството за финансии (МФ) денеска во целост го отплати заемот кон Дојче Банк од 2012 година во висина од 77,3 милиони евра. Заемот беше...

Вечерва од 22 часот бутелчани без вода

Прекинато водоснабдување ќе имаат дел од корисниците од ул. „Радишанска“ од 22 часот до завршување на интервенцијата. По добиеното известување од ЈП Водовод и канализација,...

Кожувчанка отвори нов Ланчбар во центарот на Скопје-Центар Бар е новото место за одлично...

Вчера во срцето на Скопје беше отворен нов ЦЕНТАР БАР кој се наоѓа на ул. Димитрие Чуповски, веднаш до Стопанската комора на Македонија, односно...

НАЈНОВИ