Директорот на Твитер даде отказ, акциите се струполија

Оперативниот директор на компанијата Твитер, Ентони Ното, поднесе оставка од таа позиција, со цел да ја преземе челната функција во една друга компанија. Ното на...

Благодарение на криптовалутата: Американскиот рапер 50 Cent случајно стана биткоин милионер

Познатиот рапер 50 Cent, благодарение на популарната криптовалута – биткоин, заработи дури 7 милиони долари. Тој пред неколку години, додека повеќето не ни знаеја што...

Системот потфрла: Најбогатите 1% имаат 82% од светското богатство

Јазот меѓу супербогатите и остатокот од светот се продлабочил во 2017 година кога продолжил трендот на акумулирање на светското богатство во рацете на едно...

Орце Камчев влезе во сопствеништвото на „Мериот“

Орка Холдинг“ на бизнисменот Орце Камчев од декември е сопственик на речиси третина од компанијата „Дивелоп груп“, која меѓу другото управува и со луксузниот...

Елон Маск уште 10 години нема да зема плата од „Tesla

Милијардерот од Силициумската долина Елон Маск во наредните 10 години ќе остане на чело на компанијата „Tesla“, но нема да зема плата и бонуси. Ако...

Во манијата со крипто-валути, сите заборавија на овој гигант кој соборува рекорди

Акциите на компанијата Apple кон крајот на 2017 година, соборија нови рекорди и достигнаа цена од 177 долари, а аналитичарите сметаат дека веќе во...

Валканата тајна за златото што ја кријат Американците

САД не дозволуваат на никого да ги види резервите на злато. Иако имаат милијарди во злато за кои гарантира Трезорот, со овие резерви не...

ШОКАНТНИ ПРЕДВИДУВАЊА НА ДАНСКА БАНКА

Биткоинот ќе порасне на 60.000 долари, а овие 2 земји ќе го закопаат. Данска Саксо банка е позната по своите "шокантни" новогодишни прогнози. Оваа година...

Италија ги укинува монетите од еден и два цента

Италија од денеска престанува да ги користи монетите од еден и два цента, според одлука на парламентарната Комисија за буџетски прашања. Отстранувањето на ситните монети...

Во новата 2018 доаѓа бран поскапувања – првиот ќе го почувствуваме веќе од првиот...

Нов бран поскапувања во 2018. Ќе поскапи речиси се. Зголемената цена на Нафтата ќе донесе зголемени цени на лебот, млекото, јајцата, автобуските карти за...

Подгответе ситни пари: На влез во Грција има нов трошок

Пред повеќе од два месеци веднаш на самиот влез во соседна Грција патниците кои влегуваат од Македонија се соочуваат со нов трошок. На автопатот...

Казни до 200 евра за граѓаните кои нема да поднесат годишна даночна пријава

Управата за јавни приходи вчера објави јавна покана за поднесување на Годишна даночна пријава (образец "ПДД-ГДП") за утврдување на персоналниот данок на доход за 2017 година. Годишна...

Најава за повисоки цени за дизелот, водата, цигарите – што не чека во 2018!

По најавите дека од 2018 година ќе се зголеми цената на дизелот, водата, цигарите, транспортот … економскиот тим од Владата со смирувачки тонови во...

НАЈНОВИ