Ања Николова, прва Македонка која магистрираше на престижниот универзитет Јејл, а на Павиа имала...

Ања Николова има 24 години, родена е во Велес, но кога се работи за образованието таа е светски патник. Основно образование завршила во “Kensington St....

Американската Галф Оил влезе на македонскиот пазар

Американската компанија Галф Оил влезе на македонскиот пазар. Најголемиот производител на нафта и нафтени деривати  своето работење тука го почна со отворање на првата...

Овие земји имаат најголеми резерви на злато на светот: Македонија лидер на Балканот!

Светскиот совет за злато (World Gold Council/WGC) објави нов попис на земји кои имаат најголеми златни резерви, а на првото место се Соединетите Американски...

Кожувчанка отвори нов Ланчбар во центарот на Скопје-Центар Бар е новото место за одлично...

Вчера во срцето на Скопје беше отворен нов ЦЕНТАР БАР кој се наоѓа на ул. Димитрие Чуповски, веднаш до Стопанската комора на Македонија, односно...

Шанса за работа: Во Чешка итно бараат 140.000 работници

Чешката влада проценува дека на економијата и недостасуваат околу 140.000 работници кои претпријатијата се принудени да ги бараат во странство, најчесто преку посреднички агенции,...

Ново намалување на цените на нафтата

Цените на нафтата паднаа за над 10 отсто од 25 мај, кога ОПЕК, Русија и другите производители на нафта се договорија за продолжување на...

Шеик од Катар заинтересиран за инвестирање во Охрид

Дали Охрид доби нов Субрата Рој? Ова е актуелно по средбата на охридскиот градоначалник Јован Стојаноски со шеик од Катар, Ал Тани. Како што...

Супер изненадување од Телеком за сите корисници

100.000 корисници на фиксната телефонија од Македонски Телеком од идната недела ќе добијат побрз интернет до 100 мегабити во секунда. Новина е и воведување на...

Ова ќе бидат петте најбарани професии во иднина

Професори Според истражување на глобалниот институт Мекинси, до 2030 година професиите кои вклучуваат човечка интеракција, како професори, ќе забележат поголема побарувачка, додека работата која бара...

Пејпал конечно во Македонија

Министерството за финансии официјално ќе се обрати до Пејпал (PayPal) за да ја отпочне постапката за воведување на услугата „прием на пари” (receive) во...

ШОКАНТНИ ПРЕДВИДУВАЊА НА ДАНСКА БАНКА

Биткоинот ќе порасне на 60.000 долари, а овие 2 земји ќе го закопаат. Данска Саксо банка е позната по своите "шокантни" новогодишни прогнози. Оваа година...

Акцизата го поскапе дизелот, од понеделник зголемување на цената за …

По последното зголемување на цената на дизелот оваа недела на 25 декември, од 1 јануари таа се зголемува за 3,5 денари поради воведувањето на...

Казни до 200 евра за граѓаните кои нема да поднесат годишна даночна пријава

Управата за јавни приходи вчера објави јавна покана за поднесување на Годишна даночна пријава (образец "ПДД-ГДП") за утврдување на персоналниот данок на доход за 2017 година. Годишна...

НАЈНОВИ