Прв OUTLET за млади користени возила со премиум квалитет и гарантирани километри

Долгогодишното искуство во автомобилската индустрија и континуираната работа со клиенти (приватни лица и компании ), сопственици на возила од брендовите на Опел, Шевролет, Форд,...

Германија: Се бара закон за доселување поради хроничниот недостиг на работна сила

На Германија ѝ се заканува огромен недостиг од стручна работна сила, опоменува шефот на германската агенција за работа Детлеф Шеле. Тој бара закон за...

Отворена фабриката на американски „Адиент“ во ТИРЗ Струмица

Во ТИРЗ Струмица денеска беше официјално пуштена во употреба фабриката за производство на навлаки за автомобилски седишта „Адиент“. Инвестицијата е 20 милиони американски долари и...

Модерна инвестиција: Чанта што чини колку куќа во Англија

Колку чини една дизајнерска чанта? Сто долари? 500? Можеби 1.000? А што ќе кажете за над 380.000 долари (270.000 фунти) за една чанта и...

Најбогатата Македонка во Канада: Kaко Сузан Ницовски заработила милиони долари?

Салатите освен што се здрави и вкусни за јадење, очигледно носат и добра заработувачка. Сузан Ницовски која потекнува од Македонија, а е родена и...

Италија ги укинува монетите од еден и два цента

Италија од денеска престанува да ги користи монетите од еден и два цента, според одлука на парламентарната Комисија за буџетски прашања. Отстранувањето на ситните монети...

Акцизата го поскапе дизелот, од понеделник зголемување на цената за …

По последното зголемување на цената на дизелот оваа недела на 25 декември, од 1 јануари таа се зголемува за 3,5 денари поради воведувањето на...

Министерството за финансии го отплати долгот од 77,3 милиони евра кон Дојче Банк

Министерството за финансии (МФ) денеска во целост го отплати заемот кон Дојче Банк од 2012 година во висина од 77,3 милиони евра. Заемот беше...

Шон Комбс е една од познатите личности кој најмногу заработува во светот

На второ место на списокот на Форбс се најде познатата американска музичарка и актерка Бијонс. Американскиот актер, продуцент и рапер Шон Комбс е најпозната личност...

Македонски телеком со зголемена нето добивка во првото полугодие

Приходите од продажба на Македонски телеком АД-Скопје во првите шест месеци од годинава изнесуваат 4.967 милиони денари, што претставува намалување за 2,4 отсто во...

Во манијата со крипто-валути, сите заборавија на овој гигант кој соборува рекорди

Акциите на компанијата Apple кон крајот на 2017 година, соборија нови рекорди и достигнаа цена од 177 долари, а аналитичарите сметаат дека веќе во...

На само 27 години, Вигјиленца Абази од Македонија издаде книга за „Oxford University”, а...

„Oxford University Press” е најпрестижната издавачка куќа во академскиот свет. Нашата Вигјиленца Абази ја има честа нејзината книга да биде издадена токму од издаваштвото...

Катар Ервејс вработува луѓе со средно образование од Македонија

Катар Ервејс вработува нови луѓе од во Хрватска, Србија и Македонија за пополнување на слободни позиции во комерцијалните и административни делови на компанијата. Со цел...

НАЈНОВИ