ШОКАНТНИ ПРЕДВИДУВАЊА НА ДАНСКА БАНКА

Биткоинот ќе порасне на 60.000 долари, а овие 2 земји ќе го закопаат. Данска Саксо банка е позната по своите "шокантни" новогодишни прогнози. Оваа година...

Италија ги укинува монетите од еден и два цента

Италија од денеска престанува да ги користи монетите од еден и два цента, според одлука на парламентарната Комисија за буџетски прашања. Отстранувањето на ситните монети...

Во новата 2018 доаѓа бран поскапувања – првиот ќе го почувствуваме веќе од првиот...

Нов бран поскапувања во 2018. Ќе поскапи речиси се. Зголемената цена на Нафтата ќе донесе зголемени цени на лебот, млекото, јајцата, автобуските карти за...

Подгответе ситни пари: На влез во Грција има нов трошок

Пред повеќе од два месеци веднаш на самиот влез во соседна Грција патниците кои влегуваат од Македонија се соочуваат со нов трошок. На автопатот...

Казни до 200 евра за граѓаните кои нема да поднесат годишна даночна пријава

Управата за јавни приходи вчера објави јавна покана за поднесување на Годишна даночна пријава (образец "ПДД-ГДП") за утврдување на персоналниот данок на доход за 2017 година. Годишна...

Најава за повисоки цени за дизелот, водата, цигарите – што не чека во 2018!

По најавите дека од 2018 година ќе се зголеми цената на дизелот, водата, цигарите, транспортот … економскиот тим од Владата со смирувачки тонови во...

Ова ќе бидат петте најбарани професии во иднина

Професори Според истражување на глобалниот институт Мекинси, до 2030 година професиите кои вклучуваат човечка интеракција, како професори, ќе забележат поголема побарувачка, додека работата која бара...

Акцизата го поскапе дизелот, од понеделник зголемување на цената за …

По последното зголемување на цената на дизелот оваа недела на 25 декември, од 1 јануари таа се зголемува за 3,5 денари поради воведувањето на...

„Форбс“: Вин Дизел најпрофитабилен актер

Вин Дизел го победи својот колега од филмот „Брзи и бесни 8“, Двејн Рок (Карпата) Џонсон како најпрофитабилен актер за 2017 година, објави „Форбс“. Тоа...

Германија: Се бара закон за доселување поради хроничниот недостиг на работна сила

На Германија ѝ се заканува огромен недостиг од стручна работна сила, опоменува шефот на германската агенција за работа Детлеф Шеле. Тој бара закон за...

ФРАЊО БОБИНАЦ: НЕ Е ВАЖНО ОД КАДЕ ДОАЃА ВАШАТА КОМПАНИЈА, ВАЖНО Е ДА ИЗГРАДИТЕ...

Фрањо Бобинац претседател на Управата на Горење Фрањо Бобинац,  еден од најпознатите, најискусни и најплатени  менаџери во Словенија, повеќе од 30 години му е верен на ...

„Сименс“ отпушта 6.900 работници

Германскиот индустриски конгломерат „Сименс“ најави укинување на 6.900 работни места ширум светот, како одговор на промените кои се случуваат во секторот енергетика. Речиси половина од...

НАЈНОВИ