Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ поскапува за 0,50 денари по литар, а цените на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на дизел горивата остануваат исти, одлучи денеска...

Шанса за работа: Во Чешка итно бараат 140.000 работници

Чешката влада проценува дека на економијата и недостасуваат околу 140.000 работници кои претпријатијата се принудени да ги бараат во странство, најчесто преку посреднички агенции,...

Пејпал конечно во Македонија

Министерството за финансии официјално ќе се обрати до Пејпал (PayPal) за да ја отпочне постапката за воведување на услугата „прием на пари” (receive) во...

Министерството за финансии го отплати долгот од 77,3 милиони евра кон Дојче Банк

Министерството за финансии (МФ) денеска во целост го отплати заемот кон Дојче Банк од 2012 година во висина од 77,3 милиони евра. Заемот беше...

Вечерва од 22 часот бутелчани без вода

Прекинато водоснабдување ќе имаат дел од корисниците од ул. „Радишанска“ од 22 часот до завршување на интервенцијата. По добиеното известување од ЈП Водовод и канализација,...

Кожувчанка отвори нов Ланчбар во центарот на Скопје-Центар Бар е новото место за одлично...

Вчера во срцето на Скопје беше отворен нов ЦЕНТАР БАР кој се наоѓа на ул. Димитрие Чуповски, веднаш до Стопанската комора на Македонија, односно...

Важна вест за летните одмори – најскап бензин има Грција, еве каде е најевтин

Планирате да одите на одмор и често се размислува дали да тргнете со автомобили или со автобус? Пред да земете дигитрон и да пресметате колку...

Штипската фабрика за рециклирање на пластичниот отпад оствари добивка од два милиони денари

Во фабриката за рециклирање на пластичен отпад на штипското комунално претпријатие „Исар“ се преработуваат месечно од 15 до 20 тони, истакна на денешната прес-конференција...

Ново намалување на цените на нафтата

Цените на нафтата паднаа за над 10 отсто од 25 мај, кога ОПЕК, Русија и другите производители на нафта се договорија за продолжување на...

Овие земји имаат најголеми резерви на злато на светот: Македонија лидер на Балканот!

Светскиот совет за злато (World Gold Council/WGC) објави нов попис на земји кои имаат најголеми златни резерви, а на првото место се Соединетите Американски...

Шон Комбс е една од познатите личности кој најмногу заработува во светот

На второ место на списокот на Форбс се најде познатата американска музичарка и актерка Бијонс. Американскиот актер, продуцент и рапер Шон Комбс е најпозната личност...

ФЕД ќе постигне побрзо нормализирање на каматната стапка од очекувањата

До 2020 година се очекува да дојде до нормализирање од 3,5 насто. Меѓународната агенција за кредитен рејтинг „Фич рејтинг“ соопшти дека Американската централна банка (ФЕД)...

Отворена фабриката на американски „Адиент“ во ТИРЗ Струмица

Во ТИРЗ Струмица денеска беше официјално пуштена во употреба фабриката за производство на навлаки за автомобилски седишта „Адиент“. Инвестицијата е 20 милиони американски долари и...

НАЈНОВИ