Ова се едноставните прашања кои милионерот Илон Маск им ги поставува на кандидатите на...

Во едно интервју, Илон Маск  (Elon Musk) бил прашан на што обрнува внимание кога вработува нови луѓе. Еве што вели челниот човек на компанијата...

На само 27 години, Вигјиленца Абази од Македонија издаде книга за „Oxford University”, а...

„Oxford University Press” е најпрестижната издавачка куќа во академскиот свет. Нашата Вигјиленца Абази ја има честа нејзината книга да биде издадена токму од издаваштвото...

Ања Николова, прва Македонка која магистрираше на престижниот универзитет Јејл, а на Павиа имала...

Ања Николова има 24 години, родена е во Велес, но кога се работи за образованието таа е светски патник. Основно образование завршила во “Kensington St....

Нови цени на горивата во Македонија од понеделник

Бензините пред две недели со последната одлука на Регулаторната Комисија за енергетика поевтинија за три денари, а цената на дизел горивата се намали за...

ВИДЕО: Граѓаните на протест пред „Про Кредит”, банката ќе слави годишница со 400 квадрати...

Огномет од речиси 400 квадратни мерки ги крена на нозе, жителите на Општина Карпош. И оваа година, како и минатата, „Про Кредит” банка дека...

Дали знаете? Кога патувате со авион овие 5 работи се целосно бесплатни

Разбирливо, дел од авио – компаниите ги кријат овие поволности како змијата нозете, но факт е дека можете да ги имате без потрошен денар....

Катар Ервејс вработува луѓе со средно образование од Македонија

Катар Ервејс вработува нови луѓе од во Хрватска, Србија и Македонија за пополнување на слободни позиции во комерцијалните и административни делови на компанијата. Со цел...

Започнува со работа германската фабрика Лутекс во Велес, ќе вработи до 1.000 лица

Фабриката за производство на технички и индустриски текстил Лутекс, инвестиција на германската компанија СТС Текстајлс, денеска во кругот на поранешната фабрика „Нонча Камишева“ во...

ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата

ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата. Веќе и го доставила извештајот со вкупните расходи на Регулаторната Комисија во кој не е вклучено и...

Прв OUTLET за млади користени возила со премиум квалитет и гарантирани километри

Долгогодишното искуство во автомобилската индустрија и континуираната работа со клиенти (приватни лица и компании ), сопственици на возила од брендовите на Опел, Шевролет, Форд,...

Зошто е важна либерализацијата на пазарот за струја?

Со либерализацијата на пазарот на струја ќе се укине монополот на ЕВН, а во исто време македонските компании ќе имаат можност за избор. Конкуренцијата...

НБРМ: Годинава раст од 2,5 проценти на македонската економија

Народната банка во априлската проекција прогнозира раст од 2,5 проценти на македонската економија за годинава по што би следело забрзување на 3,2 процента во...

Нафтената платформа на Мијалкови расте со нови компании

Ослободен од спрегите на државната функција која ја извршуваше десет години, а која ја обележаа и аферите со неговиот имот во Чешка, во ситуација...

НАЈНОВИ