Започнува со работа германската фабрика Лутекс во Велес, ќе вработи до 1.000 лица

Фабриката за производство на технички и индустриски текстил Лутекс, инвестиција на германската компанија СТС Текстајлс, денеска во кругот на поранешната фабрика „Нонча Камишева“ во...

ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата

ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата. Веќе и го доставила извештајот со вкупните расходи на Регулаторната Комисија во кој не е вклучено и...

Прв OUTLET за млади користени возила со премиум квалитет и гарантирани километри

Долгогодишното искуство во автомобилската индустрија и континуираната работа со клиенти (приватни лица и компании ), сопственици на возила од брендовите на Опел, Шевролет, Форд,...

Зошто е важна либерализацијата на пазарот за струја?

Со либерализацијата на пазарот на струја ќе се укине монополот на ЕВН, а во исто време македонските компании ќе имаат можност за избор. Конкуренцијата...

НБРМ: Годинава раст од 2,5 проценти на македонската економија

Народната банка во априлската проекција прогнозира раст од 2,5 проценти на македонската економија за годинава по што би следело забрзување на 3,2 процента во...

Нафтената платформа на Мијалкови расте со нови компании

Ослободен од спрегите на државната функција која ја извршуваше десет години, а која ја обележаа и аферите со неговиот имот во Чешка, во ситуација...

НАЈНОВИ