Германците шокирани: “Учебниците по историја во Хрватска и Србија ги учат младите меѓусебно да...

Агенцијата "Deutsche Presse Agentur", која ја пренесуваат повеќето најважни медиуми од германско говорно подрачје, во еден текст овие денови се позанимавала со школските учебници...

Експлозија во познато албанско летувалиште: Најмалку 20 лица се повредени (видео)

Најмалку 20 лица се повредени после експлозија на гас во туристичкото место Велипој на северозападот на Албанија, јавија денеска албанските медиуми. Експлозијата се случила во...

Поради војните и бомбардирањата, нè очекува пекол во 2019

Бројот на заболени од карцином на подрачјето на поранешна Југославија драстично е зголемен од 2019 година затоа што осиромашениот уран од НАТО бомбите има...

Хаос по сараевските улици – побудалел кога ја видел со друг во аудито што...

Љубоморно момче од Сараево предизвикало вистински хаос во понеделникот кога на улиците низ градот побудалено ја бркалo својата девојка, која пак претходно ја фатилo...

Рама има пораки за тие што го блокираат Законот за албански јазик во Македонија

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека Албанија со внимание ги следи преговорите меѓу Грција и Македонија за прашањето за името на Македонија. Овие преговори,...

Видео: Црногорскиот пратеник го „извади од памет” колегата среде седница

Црногорскиот пратеник Бранко Радуловиќ го извади својот колега пратеник во Парламентот кога одеднаш се изнервира и се развика. Тој ја искритикува Владата за здравствениот систем. https://youtu.be/Olg5wIyy8tQ

АлбПортали: Грците провоцираат, го запалија албанското знаме со иницијалите на УЧК пред албанската амбасада

Десетици Грци со знамето на нацијата во рацете се собраа пред албанската амбасада да го запалат знамето на Ослободителната војска на Косово- пренесуваат Алб...

Доналд Туск: Балканот е подраматичен од „Game of Thrones“

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск смета дека историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од дејството во популарната ТВ-серија „Game of Thrones“. Тој предупредува...

Земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер

Земјотрес со јачина на ударот од 5,3 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во Средоземно Море, крај брегот на грчкиот остров Крит, пренесе...

Србија во црвена фаза, во Јагодина измерени 65 степени

Температурата денеска во неколку делови од земјата достигнала 40 Целзиусови степени, а тоа, според Хидрометеоролошкиот завод, е повеќе од доволно за да се прогласи...

Снимен убиецот на Оливер Ивановиќ?(ВИДЕО)

Над просториите на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“ во Косовска Митровица стојат две камери за видео надзор кои најверојатно го забележале моментот, кога...

Борисов се изборил за 120 милиони евра за автопатот Софија-Скопје

Бугарскиот премиер Бојко Борисов рече дека успеал да издејствува 120 милиони евра од Европа за Македонија, за автопат Скопје-Софија. Тој тврди ги убеди Меркел и Јункер...

Вонредна состојба во едно е најголемите туристички места во Грција

Грчките власти прогласија вонредна состојба на островот Закинтос, каде што четири дена беснеат пожари. Противпожарната служба соопшти дека гори на 12 локации, но дека куќите...

НАЈНОВИ