Голем скандал во Србија: Малолетници на Инстаграм се фалат со користење и трговија на...

За само 8 дена, Инстаграм профилот "Дрога Србија", судејќи според најстарата објавена фотографија, собрала речиси 1.500 фанови. На профилот на "drogasrbija" корисниците анонимно објавуваат фотографии...

„Српски“ наместо „Јужен тек“ – Македонија не е во игра

„Српски поток“ би требало да го замени  проектот  за достава на ефтин руски гас наречен „Јужен тек“ спречен од ЕУ поради наводно уривање на...

Рама има пораки за тие што го блокираат Законот за албански јазик во Македонија

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека Албанија со внимание ги следи преговорите меѓу Грција и Македонија за прашањето за името на Македонија. Овие преговори,...

Каков би бил животот во обединета Југославија денес? (ВИДЕО)

Во декември, 2018 година ќе се навршат 100 години од формирањето на Кралството СХС, односно првата Југославија. Оваа држава денес не постои, но секогаш...

Суд во Љубљана додели 740.000 евра на жена која останала неподвижна по операција

На жената која по рутинска операција останала неподвижна судот во Љубљана и доделил отштета од 740.000 евра, што досега е најголема отштета на љубљанскиот...

Хаос по сараевските улици – побудалел кога ја видел со друг во аудито што...

Љубоморно момче од Сараево предизвикало вистински хаос во понеделникот кога на улиците низ градот побудалено ја бркалo својата девојка, која пак претходно ја фатилo...

Борисов се изборил за 120 милиони евра за автопатот Софија-Скопје

Бугарскиот премиер Бојко Борисов рече дека успеал да издејствува 120 милиони евра од Европа за Македонија, за автопат Скопје-Софија. Тој тврди ги убеди Меркел и Јункер...

Овој студент даде брутално искрен одговор за кој говори цел Балкан

На социјалните мрежи се шири фотографија од момче кое даваше изјава за подгорички Вијести5. И веројатно целата работа би била заборавена ако за занимањето на...

Да му дадеме на светот нов Балкан во кој нема конфликт, порача Заев

На дебатата, на која учествуваа претседателите на Република Србија, Александар Вучиќ, и на Република Косово, Хашим Тачи, премиерите на Република Бугарија, Бојко Борисов, на...

Приштина и Тирана со жестоки критики за одлуката на Иванов да не го потпише...

Законот со кој се воведува двојазичност на целата територија на Македонија ја вжешти атмосферата во државата, но очигледно влијаеше и на нашите соседи. Во...

Изјавата На Американскиот Професор Ја Потресе Србија: Убиството На Оливер Ивановиќ Е Можеби…..

Професорот на вашингтонскиот Џон Хопкинс Универзитет, Едвард П. Џозеф, го анализирал убиството на Оливер Ивановиќ во авторски текст за “Foreign Policy” под наслов –...

Голема игра: Англичаните подметнуваат создавање на нова Југославија!

Сто години после создавање на Кралството СХС моѓат да се чујат се повеќе иницијативи, регионот повторно да се обедини. Нил Кларк за РТ: За...

Репортажа – од Косово во Скопје на шопинг, од Македонија во Приштина по забава...

Интензивната комуникација на релација Македонија – Косово и обратно беше уште поочигледна за време на празниците. Познато е дека трговскиот центар „Сити мол“ го нарекуваат...

НАЈНОВИ