7 C
Skopje, MK
Friday, November 24, 2017

КУЛТУРА

Денеска е голем празник, се слават овие свети маченици

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 октомври. Денеска е Св. свештеномаченик Кипријан и маченица Јустина. Овој Кипријан, што се слави денес како светител, претходно...

Денеска се слави светицата најслична на Христос

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 септември. Денеска е Преподобна Ефросинија. Црквата ги нарекува преподобни оние кои станаа толку слични на Христос пред се...

На „Питијада 2017“ ќе се сече џиновската пастрмајлија

На манифестацијата „Питијада 2017“ во Велес денеска ќе се сече џиновската пастрмајлија подготвена од велешките пекари. Според програмата, сечењето на пастрмајлијата долга речиси четири метри, требаше да биде...

(ВИДЕО) Наскоро започнува нова македонска серија „Фамилијата Марковски“

Покрај бројните турски серии на Канал 5 наскоро ќе започне нова македонска серија која го претставува современиот, социјален, политички македонски живот. Трилерот за серијата поледнете...

Фотографија од автобус на ЈСП за која сите зборуваат – секоја чест за возачот

Прекрасна сцена во автобус на ЈСп со број 24. Според фотографијата од Ѕидот на сообраќајниот срам, возачот на автобусот без никој да му каже,...

Внимание: Утре е Блажена Марија заштитничка на сите жени, а дома никако не правете...

Света Марија Магдалина црквата ја нарече уште рамноапостолна, бидејќи беше првата што го виде воскреснатиот Христос и проповедаше за тоа. Инаку, потекнуваше од градот...

(ВИДЕО) Пронајден нов доказ кој открива дека клучниот настан во Библијата НАВИСТИНА СЕ СЛУЧИЛ!

Се смета дека Ерусалим паднал околу 587 година пред новата ера. Археолозите кои го ископуваат градот Давид во Ерусалим, откриле дека пишувањето на Библијата е...

(ВИДЕО) НАЈИСКОРИСТЕНАТА СКОПСКА ПЛАЖА: Вистинско место за релаксација на Скопјани

На само 20-тина километри од центарот на градот, реката Треска и езерото Матка се едни од најпосетуваните скопски места за викенд-релаксација. Она што е интересно...

ГАЛЕРИЈА: Плоштадот Скендербег во Скопје речиси готов – еве како ќе изгледа

При крај се градежните рабои на новиот плоштад во Скопје. фото:емагазин

Нема кој да ја „ожнее“ марихуаната од Битолското Поле

Деновиве во Битола беше уапсен средовечен битолчанец за неовластено производство и пуштање во промет на марихуана, која, според полицијата, тој ја одгледувал на својата...

Прилеп има Пиво фест но не и канализација

Причината можеби е поради немањето на соодветна атмосверска канализација но за тоа сигурно најдобро занае таткото на градот.

Уставен суд: Владата не може да одлучува за изгледот на ГТЦ

Уставниот суд ги спаси од барок Градскиот трговски центар, Градската универзитетска библиотека и Македонската опера и балет. На денешната седница на уставен, мнозинството судии...

Прекрасно видео за домаќинот на Супер купот 2017

Финалето е закажано помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, а УЕФА оваа година токму на Скопје му ја одреди можноста да се игра еден...

НАЈНОВИ