Страшко Олумчев од Австралија тврди дека Македонија спиела на злато затоа сакале да не...

На сите да ви биде јасно.. Алшар е една од причините зошто сакаат да не стават во подредена позиција и да не обезличат. Да...

(ВИДЕО) НАЈИСКОРИСТЕНАТА СКОПСКА ПЛАЖА: Вистинско место за релаксација на Скопјани

На само 20-тина километри од центарот на градот, реката Треска и езерото Матка се едни од најпосетуваните скопски места за викенд-релаксација. Она што е интересно...

Турски архиви докажуваат! Македонија никогаш не била ГРЧКА!

– Архивите на Турција како наследничката на Отоманската Империја располагаат преголема документација за историската вистина и за Македонија и за Грција. Кај нас тие датотеки...

Во кафанче на ракија за 6 и шопска за 25 денари во една од...

Спас од летните горештини скопјани пред земјотресот барале во летните бавчи на тогашните кафеани. Најчесто таму се одело фамилијарно, постарите пиеле пиво или шприцер,...

Прекрасно видео за домаќинот на Супер купот 2017

Финалето е закажано помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, а УЕФА оваа година токму на Скопје му ја одреди можноста да се игра еден...

Прилеп има Пиво фест но не и канализација

Причината можеби е поради немањето на соодветна атмосверска канализација но за тоа сигурно најдобро занае таткото на градот.

Фотографија од автобус на ЈСП за која сите зборуваат – секоја чест за возачот

Прекрасна сцена во автобус на ЈСп со број 24. Според фотографијата од Ѕидот на сообраќајниот срам, возачот на автобусот без никој да му каже,...

Внимание: Утре е Блажена Марија заштитничка на сите жени, а дома никако не правете...

Света Марија Магдалина црквата ја нарече уште рамноапостолна, бидејќи беше првата што го виде воскреснатиот Христос и проповедаше за тоа. Инаку, потекнуваше од градот...

Нема кој да ја „ожнее“ марихуаната од Битолското Поле

Деновиве во Битола беше уапсен средовечен битолчанец за неовластено производство и пуштање во промет на марихуана, која, според полицијата, тој ја одгледувал на својата...

ГАЛЕРИЈА: Плоштадот Скендербег во Скопје речиси готов – еве како ќе изгледа

При крај се градежните рабои на новиот плоштад во Скопје. фото:емагазин

(ВИДЕО) Пронајден нов доказ кој открива дека клучниот настан во Библијата НАВИСТИНА СЕ СЛУЧИЛ!

Се смета дека Ерусалим паднал околу 587 година пред новата ера. Археолозите кои го ископуваат градот Давид во Ерусалим, откриле дека пишувањето на Библијата е...

Света Катарина крие една од најтрогателните приказни за блискоста и толеранцијата меѓу муслиманите и...

Иако во светот постојат многу различни религии, местото на кое е изграден манастирот е свето за најголемите три. Историјата на манастирот Света Катарина крие...

Обичаи и верувања за Бадник и Божиќ – вратете се што е позајмено и...

Бадник се прославува ден пред Божиќ и претставува последен и најстрог ден на Божикниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на...

НАЈНОВИ