Внимание: Утре е Блажена Марија заштитничка на сите жени, а дома никако не правете...

Света Марија Магдалина црквата ја нарече уште рамноапостолна, бидејќи беше првата што го виде воскреснатиот Христос и проповедаше за тоа. Инаку, потекнуваше од градот...

Страшко Олумчев од Австралија тврди дека Македонија спиела на злато затоа сакале да не...

На сите да ви биде јасно.. Алшар е една од причините зошто сакаат да не стават во подредена позиција и да не обезличат. Да...

МНТ, Булевар, Вулкан…на хамбургер во Кинг Бургер – некогашна скопска шема

На оваа тема очекувам носталгично да се вратиме во минатото на скопската шема и забавниот пулс на главниот град. Да бидам искрена јас го фатив...

Фотографија од автобус на ЈСП за која сите зборуваат – секоја чест за возачот

Прекрасна сцена во автобус на ЈСп со број 24. Според фотографијата од Ѕидот на сообраќајниот срам, возачот на автобусот без никој да му каже,...

На „Питијада 2017“ ќе се сече џиновската пастрмајлија

На манифестацијата „Питијада 2017“ во Велес денеска ќе се сече џиновската пастрмајлија подготвена од велешките пекари. Според програмата, сечењето на пастрмајлијата долга речиси четири метри, требаше да биде...

На „Битола Шекспир фестивал“ вечер Драмскиот и куклен театар од Бугарија

На „Битола Шекспир фестивал“ синоќа беше прикажана претставата „Отело“ на Турскиот театар,  во режија на Дејан Пројковски. Улогите ги толкуваа Џенап Самет (Отело), Сузан Акбелге (Дездемона), Селпин Керим (Јаго), Осман...

ВО ГРАДСКИОТ ПАРК : Скопјани уживаа во хитовите на една од највлијателните музички групи...

Вчеравечер во Градскиот парк се одржа традиционалниот мултимедијален спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга!“ во организација на Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар. Јубилејниот,...

Овие се Велигденските закони кои треба да ги знаете

Последната недела пред почеток на големиот Велигденски пост се нарекува сиропусна недела. Таа е од подготвителен карактер и подразбира дека треба телесно и духовно...

НАГРАДЕНИ НАЈДОБРИТЕ МАТУРАНТИ

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски денеска /14.06.2017 среда/, во во Сити хол, во рамките на манифестацијата „Средба меѓу првиот и најдобрите“, на најдобрите...

(ГАЛЕРИЈА) Алаѓозовски: Ужасна запуштеност на институцијата каде што се чува највредното наследство

Од увидот на поплавата во Музејот на Македонија: ужасна запуштеност на институцијата каде што се чува највредното наследство-напиша на својот фејсбук профил министерот за...

НАСТАП НА ФОЛКЛОРНИТЕ ГРУПИ ПРИ ДКЦ КАРПОШ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ФЕСТИВАЛ ВО КАЛЕЛА, ШПАНИЈА

Неколку фолклорни состави при Детскиот културен центар „Карпош“ зедоа учество на Меѓународниот фолклорен фестивал кои што се одржа во градчето Калела во Каталнонија, Шпанија. Претставниците...

(ВИДЕО) Пронајден нов доказ кој открива дека клучниот настан во Библијата НАВИСТИНА СЕ СЛУЧИЛ!

Се смета дека Ерусалим паднал околу 587 година пред новата ера. Археолозите кои го ископуваат градот Давид во Ерусалим, откриле дека пишувањето на Библијата е...

Во Охрид пристигнаа полски туристи со првиот чартер-лет од Катовице

„ТАВ Македонија“ утрово го пречека првиот чартер-лет од Полска на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, одбележувајќи го почетокот на соработката меѓу „ТАВ Аеродроми“...

НАЈНОВИ