ГАЛЕРИЈА: Плоштадот Скендербег во Скопје речиси готов – еве како ќе изгледа

При крај се градежните рабои на новиот плоштад во Скопје. фото:емагазин

Нема кој да ја „ожнее“ марихуаната од Битолското Поле

Деновиве во Битола беше уапсен средовечен битолчанец за неовластено производство и пуштање во промет на марихуана, која, според полицијата, тој ја одгледувал на својата...

Прилеп има Пиво фест но не и канализација

Причината можеби е поради немањето на соодветна атмосверска канализација но за тоа сигурно најдобро занае таткото на градот.

Уставен суд: Владата не може да одлучува за изгледот на ГТЦ

Уставниот суд ги спаси од барок Градскиот трговски центар, Градската универзитетска библиотека и Македонската опера и балет. На денешната седница на уставен, мнозинството судии...

Прекрасно видео за домаќинот на Супер купот 2017

Финалето е закажано помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, а УЕФА оваа година токму на Скопје му ја одреди можноста да се игра еден...

НАСТАП НА ФОЛКЛОРНИТЕ ГРУПИ ПРИ ДКЦ КАРПОШ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ФЕСТИВАЛ ВО КАЛЕЛА, ШПАНИЈА

Неколку фолклорни состави при Детскиот културен центар „Карпош“ зедоа учество на Меѓународниот фолклорен фестивал кои што се одржа во градчето Калела во Каталнонија, Шпанија. Претставниците...

Во кафанче на ракија за 6 и шопска за 25 денари во една од...

Спас од летните горештини скопјани пред земјотресот барале во летните бавчи на тогашните кафеани. Најчесто таму се одело фамилијарно, постарите пиеле пиво или шприцер,...

ВО ГРАДСКИОТ ПАРК : Скопјани уживаа во хитовите на една од највлијателните музички групи...

Вчеравечер во Градскиот парк се одржа традиционалниот мултимедијален спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга!“ во организација на Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар. Јубилејниот,...

На „Битола Шекспир фестивал“ вечер Драмскиот и куклен театар од Бугарија

На „Битола Шекспир фестивал“ синоќа беше прикажана претставата „Отело“ на Турскиот театар,  во режија на Дејан Пројковски. Улогите ги толкуваа Џенап Самет (Отело), Сузан Акбелге (Дездемона), Селпин Керим (Јаго), Осман...

Во Охрид пристигнаа полски туристи со првиот чартер-лет од Катовице

„ТАВ Македонија“ утрово го пречека првиот чартер-лет од Полска на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, одбележувајќи го почетокот на соработката меѓу „ТАВ Аеродроми“...

Ретро галерија: Си беше еднаш едно Скопје…

„Градот убав пак ќе никне….“ Градот никна, но новото Скопје сосем малку потсетува на Скопје од пред 50 години. Еве како изгледаше тогаш. ...

Култура галерија: Си беше еднаш едно Скопје…

„Градот убав пак ќе никне….“ Градот никна, но новото Скопје сосем малку потсетува на Скопје од пред 50 години. Еве како изгледаше тогаш.     извор:скопјеинфо

МНТ, Булевар, Вулкан…на хамбургер во Кинг Бургер – некогашна скопска шема

На оваа тема очекувам носталгично да се вратиме во минатото на скопската шема и забавниот пулс на главниот град. Да бидам искрена јас го фатив...

НАЈНОВИ