Се бара оставка од Царовска

Не едно, туку три малолетни девојчиња, штитенички на ЈУ Завод за згрижување на деца со воспитно – социјални проблеми „25 Мај“ останале бремени. За едното...

„Колата е топ пали вози“ – внимателно не купувајте мачка во вреќа

Се продава ГОЛФ 4, 1.9 тди, 2004 година во перфектна сосотојба, парно, клима, електрика на стакло, одличен мотор, сменет ребраст каиш, филтер за воздух,...

Каква пресуда доби Ивона Талевска за предметот “Тифани”

Условна казна за Ивона Талевска од две години затвор кои нема да ги одлежи ако 4 години не стори ново кривично дело. Треба да...

ФРОДЕМ предлага конфедерација со Турција

Фронтот за демократска Македонија (ФРОДЕМ) предлага да се почнат преговори за конфедерација меѓу Република Македонија и Република Турција. Овој предлог го даваат бидејќи, според...

Села: Ми фрлија монитор и копје од знаме, а тоа ме зашемати

Пратеникот Зијадин Села во сведочењето пред судот рече дека гневните напаѓачи фрлиле директно кон него монитор од компјутер и копје од знамето. „Кратко потоа почнав...

Oнлајн трговијата се користи за шверц на оружје и дрога

Употребата на веб страните за купување и продажба на разни произовди постојано се зголемува. Но, често се случува низ интернет страните за онлајн продавање...

Албанското знаме гордо се вее во Прилеп!!? Случајно или провокација (фото)

Албанско знаме високо развиорено на плоштадот во Прилеп каде се одржува карневалот “Прочка 2018”. Се работи ли за провокација или за учесници на карневалот од...

Поради снимање филм пренасочен сообраќајот на патот Радовиш – Штип

Од 7:00 часот утрово, поради снимање филм, сообраќајот на патниот правец Радовиш – Штип, на четири километри се пренасочува десно, кон Републичка сообраќајна полиција...

Зијадин Села во судот треба да се соочи со напаѓачите од Собранието

Во кривичниот суд денеска продолжува рочиштето за напаѓачите на пратеникот Зијадин Села. Според динамиката на судење, на денешното судење се очекува да сведочи токму...

Муса Џафери се враќа во политичкиот живот?

Во јавноста веќе одреден период се шпекулира за можното враќање на поранешниот вицепремиер за имплементација на Охридскиот Договор Муса Џафер во политичкиот живот во...

Кога Скопје имаше езеро 1985 година (видео)

На само неколку километри од градот, опкружен со зеленило и планината Водно, се наоѓа езерото Треска кое на времето претставувало синоним за атракција. На само...

Група од 200 интелектуалци на чело со Ванковска, Силјановска, Грчева излегоа со отворено писмо...

Група од 200 интелектуалци на чело со професорките Билјана Ванковска и Гордана Силјановска напишаа отворено писмо до политичките лидери во Македонија. Ви пренесуваме дел...

Турчин се обидел да мине граница со фалсификувана зелена карта

Турски државјанин се обидел да мине македонска граница со фалсификувана зелена картна. „На 17.02.2018 година во 16,15 часот на Граничен премин „Деве Баир“ на влез...

НАЈНОВИ