Текст за жените кои не го преживејаа ЈКП Идризово за смешни обвиненија, а Ивона...

Ивона мрсулката условно казнета. Текстов го посветувам на многу жени девојки и малолетни деца кои со години скапуваа во женското одделение во Идризово, а...

Почина дете на Клиниката за детски болести, каде цела недела го лечеле од грип

Уште еден смртен случај на Клиниката за детски болести во Скопје. Две и пол годишно машко дете од Штип викендов починало на Детската клиника во...

Весел Мемеди од Гостивар избран за потпретседател на Собранието на Република Македонија

На денешната 34 седница на македонското Собрание беа избрани тројца потпретседатели. Пратениците со 61 глас ги изгласаа Горан Мисовски, Фросина Ташевска Ременски и гостиварецот...

Собранието денеска ќе го разгледува барањето за избор на нови членови на ДИК

Собранието на денешната седница ќе го разгледа предлогот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, за објавување јавен оглас за избор на нови членови на...

Се бара оставка од Царовска

Не едно, туку три малолетни девојчиња, штитенички на ЈУ Завод за згрижување на деца со воспитно – социјални проблеми „25 Мај“ останале бремени. За едното...

„Колата е топ пали вози“ – внимателно не купувајте мачка во вреќа

Се продава ГОЛФ 4, 1.9 тди, 2004 година во перфектна сосотојба, парно, клима, електрика на стакло, одличен мотор, сменет ребраст каиш, филтер за воздух,...

Каква пресуда доби Ивона Талевска за предметот “Тифани”

Условна казна за Ивона Талевска од две години затвор кои нема да ги одлежи ако 4 години не стори ново кривично дело. Треба да...

ФРОДЕМ предлага конфедерација со Турција

Фронтот за демократска Македонија (ФРОДЕМ) предлага да се почнат преговори за конфедерација меѓу Република Македонија и Република Турција. Овој предлог го даваат бидејќи, според...

Села: Ми фрлија монитор и копје од знаме, а тоа ме зашемати

Пратеникот Зијадин Села во сведочењето пред судот рече дека гневните напаѓачи фрлиле директно кон него монитор од компјутер и копје од знамето. „Кратко потоа почнав...

Oнлајн трговијата се користи за шверц на оружје и дрога

Употребата на веб страните за купување и продажба на разни произовди постојано се зголемува. Но, често се случува низ интернет страните за онлајн продавање...

Албанското знаме гордо се вее во Прилеп!!? Случајно или провокација (фото)

Албанско знаме високо развиорено на плоштадот во Прилеп каде се одржува карневалот “Прочка 2018”. Се работи ли за провокација или за учесници на карневалот од...

Поради снимање филм пренасочен сообраќајот на патот Радовиш – Штип

Од 7:00 часот утрово, поради снимање филм, сообраќајот на патниот правец Радовиш – Штип, на четири километри се пренасочува десно, кон Републичка сообраќајна полиција...

Зијадин Села во судот треба да се соочи со напаѓачите од Собранието

Во кривичниот суд денеска продолжува рочиштето за напаѓачите на пратеникот Зијадин Села. Според динамиката на судење, на денешното судење се очекува да сведочи токму...

НАЈНОВИ