Најбогатиот албански бизнисмен во регионот ќе гради мини-град во Скопје

Бизнисменот Самир Мане, кој се смета за најбогатиот Албанец на Балканот, најави изградба на мини-град во Македонија. Тој планира овој град да го изгради...

Србинка крадела злато од гостиварчанки и го продавала во Белград

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против К.З.Б. (32) од Белград, Република Србија поради постоење основи на сомнение за сторени три...

Најверојатно ќе има референдум за името изјави премиерот Зоран Заев

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со новинарите изјави дека на Македонија потребен и е референдум за името и најверојатно ќе го има, но...

(ВИДЕО) Блокиран центарот на Скопје, гори зградата на Министерството за правда

Попладнево избувна пожар во центарот на Скопје, точно во зградата каде што е сместено Министерството за правда. Шест противпожарни возила се на лице место каде...

Алијансата за Албанците: Нема да бидеме дел од некоја нова Влада без претходно одржани...

Алијансата за Албанците ја информира јавноста дека на ниту еден начин нема да биде дел од некоја нова владина гарнитура, на која нема да...

Четворица уапсени во престрелката во Мала Речица

Во вооружениот инцидент што се случи вчера во тетовското село Мала Речица убиен е Неип Реџепи од огранокот на ДУИ во Куманово, а досега...

Еден убиен, еден повреден во вооружен инцидент во близина на штабот ДУИ

Едно лице е убиено, а едно повредено во вооружен инцидент што вчера попладнево се случил во тетовското село Мала Речица. Како што потврдија за МИА...

За велигденските празници 24 часовна здравствена заштита во дежурните ноќни пунктови на Здравствен дом...

Во текот на престојните празнични денови службите на Здравствен дом Скопје ќе обезбедуваат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во поликлиниките Идадија,...

Шест години затворска казна за убиецот на малиот Алмир

Кумановскиот суд му изрече 6 години затворска казна на 30 годишниот Бобан Илиќ кој со своето возило на 25 јуни 2016 година го усмрти...

Четири неработни денови во нареден период

Следниот неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија е 6-ти април (Велики петок, а после викендот исто така неработен ден ќе биде...

Македонска администрација брои:10.570 со основно и 495 без образование

Најголемиот дел од вработените во јавната администрација во Македонија имаат средно или високо образование, покажуваат податоците од Регистарот за вработени во јавниот сектор во...

Македонија настапува после Бугарија

„Ај кју“ е бендот кој ќе ја претставува Македонија на Евросонг во Лисабон со песната „Lost and found“. Денеска беше откриен и редоследот на...

(ВИДЕО) Таравари: Ден пред гласањето на Советот во Гостивар, Спасовски беше во градот и...

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, еден ден пред да се гласа Советот на општината, бил во градот и им се заканувал и уценувал...

НАЈНОВИ