Заев најавува нова реформа: Ќе го испереме Мерцедесот во вторник

Претседателот на СДСМ и Владата на Република Македонија Зоран Заев најави уште една реформа која ја немаше во предизборната програма, тиранската платформа, ниту во...

ВИДЕО: Верушевски не сакаше да ја коментира можноста да биде нов директор на УБК

Заврши сослушувањето на Екс-директорот на УБК Зоран Верушевски во Специјалното јавно обвинителство, каде што даде исказ пред обвинителите за случајот „Таргет“.     Тој...

(ВИДЕО) Верушевски на чело на Управата за безбедност и контраразузнавање во МВР

Премиерот Зоран Заев по распитот во СЈО, пред медиумите изјави дека бил повикан да даде исказ како оштетен во случајот „Таргет“ за незаконски прислушуваните...

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО МЕНУВА ИМЕТО: Германски медиуми го пренесуваат планот за влез во НАТО

Владата на Република Македонија која што се наоѓа на југоистокот на Европа изгледа е подготвена да го реши спорот за името кој се влече...

(ВИДЕО) Интервју со Шекеринска: Македонија подава рака, ЕУ и НАТО се на потег да...

Погледнете го интервјуто на министерката за одбрана Радмила Шекеринска за „Топ тема“ на Телма. https://youtu.be/VI7GzqPHgzk  

Македонија ќе го менува името за влез во НАТО?

Министерот за надворешни работи на Македонија, денеска е во Брисел, а во среда ќе се сретне со својот грчки колега Никос Коѕиас. Министерот за надворешни...

Димитров: Македонија ќе ја разгледа можноста да го смени името

Македонија размислува за можноста да го смени името, во обид да го одблокира грчкото противење за членството во НАТО, изјавил според „Фајненшел Тајмс“ министерот...

Струмичани и Скопјани ќе опораваат Македонија

За прв пат во новата Влада има поголем број на министри кои се родум од Струмица, што е и разбирливо, бидејќи новиот премиер, Зоран...

Народната банка почнува со печатење на првите пластични банкноти во Македонија

Народната банка на Македонија објави оглас за доделување на договор за јавна набавка на книжни пари изработени од полимер. Според огласот објавен на Електронскиот системз...

Ахмети и Тачи во Тетово разговарале за значајните прашања за Албанците во Македонија

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети и претседателот на ДПА, Мендух Тачи, вчера имале неформална средба во еден локал во Тетово. Тачи му ја честиташе на...

Нова цена на бензините во Македонија

Со последната одлука на Регулаторната Комисија за енергетика, донесена на крајот на мај, бензините поскапеа за денар, а дизелот и екстра лесното масло за...

ЕП во среда ќе ја гласа резолуцијата за Македонија

Европскиот парламент во среда ќе гласа за резолуцијата за Република Македонија. која се однесува на извештајот на Европската комисија за 2016 година, јавува дописникот...

Груевски од Будимпешта: Средбата со десничарските партии е од државен интерес за Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со партиска делегација во чиј состав се Никола Попоски и Александар Николоски присуствува во Будимпешта, Унгарија на работната...

НАЈНОВИ