Општина Гостивар, воведува електронското плаќање на комунални такси

Од денес, вo Центарот за општински услуги при Општина Гостивар, почна да се спроведува електронска наплата на општински даноци за разни барања. Воведувањето на плаќање...

Амнестираниот рекордер издржал 6 часа: Од Идризово, на улица, па повторно во затвор

Амнестираните криминалци, со чие ослободување требаше да се расчисти пренатрупаноста во затворите им отворија само дополнителна работа на полицајците. Од Идризово , на улица, па...

ФОКУС: ТЕЛЕФОНСКА СНИМКА ГО ОТКРИВА ЗАГОВОРОТ? НАПАЃАЧОТ НЕ ПУКАЛ ВО ЗАЕВ ЗАШТО НЕМАЛ ЧИСТА...

ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Заев мисли дека неговата  благоречивост, простодушност, добронамерност и подадената рака се заразни и дека поради тоа што тој е не...

Несовесноста ги труе кавадарчани

Згради и куќи чадат како фабрики во Кавадарци. Екологистите од градот, кој и оваа зима е меѓу најзагадените во државата, велат дека несовесноста ги...

Хан: Спорот за името ќе се реши до јули

Европската унија е „сосема сигурна“ дека Македонија ќе го реши долгогодишниот спор за името со Грција пред јули, изјави денеска во Софија еврокомесарот за...

Кучиња пак нападнаа

Вчера во 18:30 часот, М.П. (61) од Скопје пријавила дека на 14-ти овој месец околу 7:15 часот на ул. „Благоја Стефковски“ во Скопје била нападната...

Изјавата на Заев топ тема во Грција на сите насловни

Грчките медиуми денеска акцентот го ставаат врз изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев,дека во досегашните разговори за името биле усогласени три од седум точки. „Три...

Откриена шемата за вработување на партиските кадри на СДСМ

Како е најлесно да вработите партиски кадар на СДСМ, а тоа да не биде на оглас ? Одговорот е многу едноставен. Прво ангажирајте го...

„Убаво распрашај се кој сум јас“ – Габриел Бајрам за сопственоста на пералницата која...

Пералницата за возила во подрумот на скопски ГТЦ е место што предизвикува многу контроверзии. Бизнисот со миење автомобили, во времето кога државниот трговски центар...

Темпирана бомба во Охис – линдан пронајден кај 8-год девојчиња кои предвреме влегле во...

Ова се култните производи на хемискиот гигант ОХИС. По распадот на Југославија почнa и бавното „распаѓање“ на фабриката од која некогаш егзистираа околу пет...

Александар Велики замина во историјата, официјално стапи на сила промената на аеродромот и автопатот

Александар Велики од денеска замина во историјата на скопскиот аеродорм, а автопатот Александар Македонски започнува да гради пријателство. Вака е согласно законот. Објавените одлуки...

Повеќепати силованата 13-годишно девојче од домот „25 Мај“ абортирало

Тринаесетгодишна девојка вчера морала да абортира откако забременила по сексуално злоставување на коешто била изложена како штитеничка на државната институција за згрижување деца „25...

ЕУ без консензус за проширување, оптимизмот на функционерите на ЕК не доживеа исход

Министрите за надворешни работи на земјите членки на европската унија со поделени мислења во однос на предлогот на Еврокомисијата за пропширување на границите на...

НАЈНОВИ