ВМРО-ДПМНЕ: Конфузна и незрела изјава на Димитров предизвика лавина реакции

„Една конфузна и незрела изјава на новиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, во „Фајненшл тајмс“, предизвика лавина реакции во меѓународните медиуми кои сериозно...

Европскиот парламент денеска ќе гласа за резолуцијата за Македонија

Европскиот парламент (ЕП) денеска во Стразбур ќе гласа за резолуцијата за Република Македонија, која е препорака на парламентот поврзана со извештајот на Европската комисија...

СДСМ ДО ВМРО-ДПМНЕ: ДА МИСЛЕВТЕ НА ГРАЃАНИТЕ, НЕМАШЕ ДА ИМААТ НАЈМАЛИ ПЛАТИ ВО РЕГИОНОТ

„Новата влада ќе го поправи нарушениот углед на Македонија како една од земјите со најниски плати во регионот и во Европа“, порачаа денес од...

„Калимера“ за новите односи меѓу Скопје и Атина

Шефот на македонската дипломатија, Димитров во Атина ќе ги презентира заложбите на Македонија за градење доверба и пријателски односи со Грција. Дали тоа ќе...

Макрадули,Наумов,Лазовски…заменици министри

Претседателот на Владата Зоран Заев ноќеска околу 1 часот по полноќ до претседателот на Собранието Талат Џафери го испрати списокот имиња со предлог за...

Димитров за грчка телевизија: Нема да има нови споменици и преименувања, треба да градиме...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров кажа дека не ги одобрува спомениците изградени од претходната власт и дека не се плаши да го каже...

Владата денеска именува нови директори на УБК и БЈБ

На денешната седница која ќе ја одржи владата се очекува именување на новите директори во Бирото за јавна безбедност како и Управата за безбедност...

УЈП објави нова листа на должници

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави најновата листа на должници за долгови доспеани до 28 февруари и неплатени до 31 мај, врз основа...

Заев го достави списокот на заменици министри, меѓу нив и Макрадули

Премиерот Зоран Заев во 1 часот по полноќ го доставил списокот на заменици министри до претседателот на Собранието, Талат Џафери. Пратениците денеска на петтата...

Времето денеска ќе биде…

Времето денеска ќе биде сончево и топло, а доцна попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и...

Македонија во жолта предупредувачка фаза

Од денеска 14.06.2017 територијата на нашата земја повторно влегува во жолта предупредувачка фаза поради опасност од локално НЕВРЕМЕ во попладневните и во вечерните часови...

Ефтов: Русија и Србија направија државен удар во Македонија на 27 ми?

Vasko Eftov Moram na lazice da vi gi doziram informaciite i analizite bidejki ako se vo eden paket bi bilo sokantno za vas. Steta sto...

Реката Вардар на скопските граѓани во летниот период им овозможувала пријатно разладување од високите...

Реката Вардар на скопските граѓани во летниот период им овозможувала пријатно разладување од високите температури, но ги задоволувала и нивните секојдневни потреби. Освен капачи,...

НАЈНОВИ