Децата лесно може да дехидрираат на плажа

И покрај тоа што се опкружени со вода, децата најлесно може да дехидрираат додека си играат на плажа. Доколку ги оставите на себе, децата...

Како да го подготвите телото за спортување во лето?

Долгото топло лето ги носи со себе пријатните мигови на плажа, но тука е и стремежот за што подобар и поздрав изглед на нашето...

Мозокот кај постарите луѓе почнува да работи како кај млад човек: Овој сок е...

Освен што ги регулира процесите во мозокот, исто така може да помогне во стабилизирање на притисокот. Пиењето сок од цвекло пред тренинг може да го...

Ослабнете со помош на овошна диета: За 5 дена можете да изгубите 7 килограми!

Оваа невообичаена овошна диета е наменета за 7 дена, а доколку строго се придржувате до начинот на исхрана, можете лесно да изгубите и до...

Мајчино млеко како лек против ракот

Мајчиното млеко почна да се користи како лек против ракот, откако научници во Шведска случајно откриле дека содржи состојка која ги убива клетките на...

Истражување: Зошто е добро да имате голем задник?

Научниците од Универзитет во Оксфорд откриле дека жените кои имаат и може да се пофалат со поголеми задник не само што се неверојатно интелигентни...

Одлична вест: За време на бременоста, слободно јадете црно чоколадо

Еве една одлична вест за сите бремени дами! Канадските научници утврдиле дека умереното консумирање црно чоколадо (умерено значи 30 г на ден!) за време на бременоста,...

Трикови за брзо станување наутро

Имате проблем со станувањето во раните утрински часови? Тешко ви е да се разбудите и да почнете со своите дневни активности? Постојат неколку начини...

Јогурт- природен еликсир за убавина и нега на целото тело

Покрај тоа што е одличен за варење на храната, јогуртот може да се користи и за нега на целото тело… Се повеќе намирниците добиваат функција...

Одберете здрава, слатка и сочна лубеница: Следете ги овие чекори и никогаш нема да...

Летото го сакаме и поради лубениците. Изборот секоја година е голем. Еве како да одберете паметно! Колку пати сте дошле дома, сте ја пресекле лубеницата...

Едноставен рецепт со шеќер за отстранување на стриите засекогаш!

За да ги отстраните непријатните стрии од вашето тело испробајте го овој едноставен и ефтин рецепт кој се приготваува за неколку минути, а благодарение...

Тајна состојка што ќе ви помогне да ослабнете

Слабеењето не е лесно, но според новите истражувања на годишниот состанок на организацијата „The Obesity Society“, протеините можат да ви помогнат, особено ако ги...

НАЈНОВИ