Мнозинството пратеници нема да оди на одмор додека не се разреши Зврлевски

97
1

Додека не се разреши обвинителот Марко Зврлевски пред локалните избори пратениците од владејачкото мнозинство нема да одат на летен одмор, соопшти денеска потпретседателот на СДСМ Благој Бочварски на прес конференција.

– Нема да го користиме оној одмор којшто ни е со деловник со, Закон, загарантиран, се додека не дојде до промена на јавниот обвинител Зврлевски и се додека не се почне постапка за избор на нов јавен обвинител. Право на спикерот, на претседателот на Собранието е кога ќе ја закажае седницата, наш интерес е тоа да се случи час поскоро, бидејќи од таму ќе почне демократизацијата на институциите и на судскиот систем – изјави Бочварски, потпретседател на СДСМ.

Претседателот на Собранието Талат Џафери најави дека изборите ќе ги распише на 6 август, а на 8 август заминуваат на колективнен одмор.

извор:либертас

Loading...