Ноќва земјотрес од 4.2 степени

Продолжува серијата земјотреси во охридскиот регион.

Вечерва на 19 минути после полноќ беше почувствуван земјотрес од 4.2 степени по рихтеривата скала, со епицентар на 9 километри од охридско осело Косел и на 11 километри од Ресен.

Земјотресот бил со длабочина од 1 километар и ги вознемири жителите на овој регион.

Претходно, вечерва се случија уште два земјотреси во истиот регион, од 3.1 и од 2.4 степени по рихтеровата скала.

извор:либертас

Loading...