vesti24.mk
ЗАБАВА

„Oil pulling“: Ајурведски метод за одржување на здравјето на забите

ECA

Ајурведската медицина досега препорача многу методи за грижа за сопственото здравје. Најважната вредност на Ајурведата е поврзана со поврзување со нас самите и одржување на хармонијата и рамнотежата со природниот свет. Затоа постои еден таков природен рецепт за одржување на здравјето на забите, а тоа вклучува природни растителни масла.

„Oil pulling“ е традиционален ајурведски метод за чистење на забите со растителни масла. Во текот на ноќта, телото ослободува токсини. Токсините се акумулираат во устата додека спиеме, но исто така и бактерии за кои Ајурведата верува дека можат да се исчистат и исфрлат од телото со „оil pulling“. Затоа, оваа техника се препорачува како еден од првите утрински ритуали, пред да консумирате нешто и пред да ги миете забите.

Како да го направите тоа? Жабуркајте го маслото во устата околу дваесет минути. Во овој процес најчесто се користи масло од кокос, сусам или маслиново масло, а најважно е да е ладно цедено. Откако ќе завршите, измијте ги забите со четка и паста за заби и добро исплакнете ја устата.

извор: mrhealthyhouse.com

извор:курир.мк

Loading...

Related posts