Причината за убиството на Закинтос било банално „селфи

Еден од осомничените за претепување до смрт на Американецот во Закинтос во петокот (денеска) ќе даде исказ пред истражен судија, вели неговиот бранител Зора Добричанин Никодиновиќ.

Таа, како вели, вчера допатувала на Закинтос и го посетила Ранковиќ во притвор.

„Веднаш од аеродромот отидов во полиција и речиси три часа разговарав со Душан и ја подготвував одбраната. Односот на полицаецот и кон мене и кон него беше феноменален“, рекла адвокатката.

Таа меѓутоа напоменала дека правата на странците во постапката кај нив во Србија значајно подбро се почитуваат отколку во Грција, бидејќи досега во списите на предметот не постои ниту еден документ на српски јазик иако одбраната инсистирала на тоа, а е во согласност со Европската конвенција за човекови права.

Добричанин вели дека нејзинот грчки адвокат кој е во постапката од првиот ден е многу колегијален и заедно со него ја подготвува одбраната.

По разговорот со браниелот Добричанин пренела дека кобната ноќ се почнало не поради банално селфи, како што е претставувано досега, туку, како вели, покојниот Американец со полна флаша го гаѓал и удрил во глава Душан Ранковиќ по средина на челото.

„Од силниот удар флашата се разбила, му нанела уште неколку повреди по лице од што на него му „паднал мрак на очи“- целата глава му била облиена во крв, и како последица на тоа добил потрес на мозокот“, навела адвокатката, додавајќи дека и девојката, со српско потекло, која била покрај во клубот исто така обилно крварела.

Спред нејзини зборови, се што следи потоа може да се опише со зборовите „во погрешно време на погрешно место“.

Српски медиуми пренесоа и дека на тројца државјани на Србија обвинети за убиството кое се случи на Закинтос им е одобрено да се бранат од слобода, со кауција од по 5000 евра.

Тие како што јавија грчки медиуми, со чартер лет ќе допатуваат денес во Белград.

Петмината уапсени, меѓу кои е и еден Грк, еден Србин од Босна со британски пасош и тројца српски државјани, добија притвор од почетокот на судењето.

Тие ќе бидат префрлени во затвор во местото Авлон околу 50 км оддалечени од Атина.

извор:скопје24

Loading...