Се очекува невреме ноќеска, еве ја новата прогноза на УХМР

1642
1

 

Најтопло со 40 измерени степени денеска било во Гевелија. Според мерењата на УХМР во Демир Капија температурата достигнала до 39 степени, Струмица 37, Виница, Битола и Скопје 36, Штип и Прилеп, 34 Скопје – Петровец, Тополчани, Претор, Тетово и Охрид, 33 во Берово, 32 во Крива Паланка и Пожаране до 30 степени во Маврово, Лазарополе и Ѓуриште.

Времето ќе се задржи до крајот на денот сончево и топло во северните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен северoзападен ветер, кој вдолж Повадарието и источните делови ќе се засилува. Ув индексот изнесува 9.

Во текот на ноќта времето ќе биде ведро и посвежо со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Доцна попладне, а особено кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, претежно во источните и јужните делови. Ќе дува умерен северен ветер. УВ индексот ќе изнесува 8 Минималната температура од 11 до 20, а максималната ќе се движи од 27 до 35 степени.

Во Скопје и околината сончево со мала до умерена облачност и со умерен северен ветер.Температурите ќе се движат од 17 до 32 степена.

Од утре попладне, преку ноќта и за време на викендов ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и повремено засилен северен ветер, претежно во источните и јужните делови од земјава. Дневните температури ќе бидат во опаѓање и во недела и понеделник ќе биде најсвежо со температура која ќе биде под 30-от степен.

Извор:сителтв