Специјалитет кој ќе го јадете цел ден: Тури-потпечи

Направете вкусен специјалитет кој може да се јаде во било кој дел од денот.

СОСТОЈКИ:

  • 1/2 кг пченкарно брашно
  • 1/2 кг пченично брашно
  • масло
  • сол

ПОДГОТОВКА НА ТУРИ-ПОТПЕЧИ:

  1. Се прави тесто како за палачинки, одделно од двата типа на брашно.
  2. Се мачка тепсија со масло и се става смесата со пченкарно брашно, па се пече, па се става одозгора смесата со пченично брашно. Се попрскува со вода.
  3. Се пече ред по ред додека не се истроши смесата.
  4. Послужете со јогурт и сирење.Добар апетит 🙂

извор: готви.мк

Loading...