Стигна одговорот: САД и Ј. Кореја ја гаѓаа Северна Кореја

Стигна одговорот: САД и Ј. Кореја ја гаѓаа Северна Кореја
Армииите на САД и Јужна Кореја испукале неколку балистички ракети кон Северна Кореја во знак на предупредување на Пјонгјанг, кој вчера лансираше балистичка ракета.

Боената вежба ја надгледувал претседателот на Јужна Кореја Мун Џае Ин, информира агенцијата Јонхап.
„За време на вежбата претседателот Мун изјавил дека лансирањето на балистичката ракета било сериозна провокација од Северна Кореја за неговата земја:
Воената вежба инаку е оддржана само еден ден откако Северна Кореја испука нова балистичка ракета која завршила во водите на Јапонското море.
Поради новата провокација од Северна Кореја денеска итна седница на барање на САД ќе одржи Советот за безбедност на Обединетите нации.

извор:канал5

Loading...