vesti24.mk

Category : ТЕХНОЛОГИЈА

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

КОНЕЧНО: Она што сите долго го чекавме – апликацијата која што ја имаме на нашите телефони има нова автоматска опција

admin
Минатата година Гугл, без многу врева, додаде снимање повик во својата телефонска апликација што сите ја имаме на нашите телефони со Андроид. Сега го надополнува...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Овој производител на телефони заминува во историјата – еве кои негови иновативни телефони ќе се паметат долго време

admin
Откако дефинитивно потврди дека ќе го затвори одделот за производство на паметни телефони, јужнокорејската компанија LG објави дека клиентите и сопствениците на сегашните модели нема...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Вчера „паднаа“ Фејсбук и Инстаграм, утрово повторно проблеми со социјалните мрежи

admin
Фејсбук и Инстаграм не работеа синоќа, а утрово, корисници во дел од светот соопштија дека не можат да ги користат овие социјални мрежи. Причината за...
АВТОМОБИЛИ ЗАБАВА

Раст од 72,8 отсто на продажбата на автомобили во Кина

admin
Вкупната продажба на автомобили во Кина во првото тримесечје на 2021 година надминува 6,34 милиони единици, што е за 72,8 насто повеќе отколку истиот период...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„ЛГ“ е првиот голем производител на смартфони кој поради загуби го затвора својот синџир на производство

admin
„ЛГ“ е првиот голем производител на смартфони што се повлекува од пазаротСеул, 5 април 2021 (МИА) – Јужнокорејската компанија „ЛГ електроникс инк.“ е првиот голем...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Страв меѓу корисниците на Фејсбук: Протекоа личните податоци за половина милијарда лица

admin
На Интернет денеска се појавија личните податоци на над половина милијарда корисници на Фејсбук и уште еднаш укажаа на тешкотиите што оваа компанија ги има...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Кинески компании на врвот: Санкциите не им можат ништо, сè повеќе се свртуваат кон електронски возила

admin
Како што беше напишано на почетокот на март, кинескиот гигант Хуавеи може сериозно да зачекори на пазарот на електрични автомобили. Оваа компанија нема намера да...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Сепак, новото име „Волтсваген“ е само првоаприлска шега? Се огласи авто-гигантот

admin
Испораките на електричните ИД модели на германската автомобилска компанија – на американскиот пазар – започнаа во март, а потоа протекоа информации дека треба да се...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук доби нова опција за видео, покрај тоа што е навистина корисна, овој пат изгледа и добро

admin
Бројни подобрувања, нови опции и функции што социјалните мрежи ги „ослободуваат“ на дневна основа за нивните апликации и десктоп верзии, генерално не претставуваат некои големи...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Фолксваген станува Фолтсваген: Автомобилската легенда го менува името по 83 години?

admin
Од одделот за односи со медиуми на американскиот огранок на Фолксваген, на Интернет протекоа информации, кои многумина од луѓето до кои се огласи ги опишаа...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Најголем дел од вас ја користат: Оваа аппликација споделува најмногу ваши лични податоци

admin
Во истражувањето на компанијата „pCloud“ која се занимава со складирање податоци, Инстаграм е најинвазивна апликација која што корисниците секојдневно ја користат. Според истражувањето, оваа апликација...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Тиндер со нова опција поради опасност од насилство или сексуална злоупотреба

admin
Платформата за познанства и љубовни состаноци, Тиндер наскоро ќе воведе можност за дополнително проверување на луѓето со кои се допишувате на оваа апликација. Како што...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Уан-Плус“ го претстави поевтиниот модел „9-Р“

admin
Откако „Уан-Плус“ ги претстави своите нови паметни телефони „Уан-Плус 9“ и „Уан-Плус 9 про“, и подостапниот „Уан-Плус 9-Р“ излезе на пазарот. Се работи за уред...