vesti24.mk

Category : ТЕХНОЛОГИЈА

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Ватс Ап воведува нова функција, пораките со неа исчезнуваат

admin
Социјалните мрежи постојано работат на заштита на приватноста на корисниците и воведуваат нови функции. Ватс Ап денес претстави дека воведува функција која се однесува на...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Гугл“ ги забранува: Нема веќе да има апликации за купување сексуални услуги на интернет

admin
„Гугл“ ќе ги забрани апликациите „за компензирани сексуални односи (т.е. sugar dating)“, кои служат за продавање и купување сексуални услуги на интернет. Се работи за...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

ВИДЕО: Ова е најмалиот телефон на светот, има една работа што сигурно ќе ви се допадне

admin
Zanco е најмалиот мобилен телефон во светот. Дијагоналата на екранот му е 1,2 сантиметри, резолуцијата на екранот 64х32, а целосната големина 46.7 мм х 21мм....
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

“Снепчет” го бележи најголемиот пораст, сега има 293 милиони корисници

admin
Популарната апликација “Снепчет” го бележи најголемиот раст во периодот од неколку години. Бројката на дневно активни корисници се зголеми на 293 милиони, а тоа пораст...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Гoлема промена на Твитер: Компанијата одлучи да ја избрише оваа опција

admin
Твитер воведе популарни „приказни“ по примерот на Фејсбук и Инстаграм и ги нарече Fleets. Но, сега се збогува со нив, Твотер донесе одлука дека ќе...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

(Видео) Дали „обичните“ спортски автомобили имаат шанса против „Rimac Nevera“?

admin
Овие автомобили баш и не се од истата класа, но истите се вистински претставници на брзината, секој во свој сегмент. „Rimac Nevera“ е електричен хиперавтомобил,...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Гугл“ забрани уште 25 Андроид апликации – избришете ги сега или плаќајте ја цената

admin
Корисниците на „Андроид“ уште еднаш беа предупредени на низа малициозни и штетни апликации што „Гугл“ ги забрани. Овојпат, забранети се 25 апликации за незаконска заработка....
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Нинтендо“ го претстави новиот „Свич ОЛЕД“

admin
По повеќемесечни гласини, конечно се знае како ќе изгледа новата верзија на рачната конзола „Нинтендо свич ОЛЕД“… Таа осамна на твитер-профилот на „Нинтендо“, а нејзините...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Мате Римац ја презеде компанијата „Бугати“

admin
Хрватската компанија „Римац Аутомобили“ вчера ја потврди веста дека компанијата станува мнозински сопственик на француската компанија „Бугати“. Покрај тоа, „Римац Аутомобили“ станува „Римац Група“ и...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Гугл“ избриша девет „малициозни“ програми од „Плеј стор“

admin
„Гугл“ продолжува да се бори против апликациите за Андроид кои ги нарушуваат правилата за приватност. Компанијата овојпат отстрани девет програми од својата интернет-продавница „Плеј стор“....
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Не е научна фантастика: Полетал автомобилот кој за 2 минути се трансформира во авион

admin
“AirCar” е тоа што сме го гледале по филмовите и сме замислувале дека го возиме. Прототипот на летечкиот автомобил летал меѓу меѓународните аеродроми во Нитра...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Би-Би-Си: Пиратските игри содржат вирус што хакерите го користат за рударење криптовалути

admin
Пиратирањето, поточно симнувањето игри за компјутер сега може да стане туѓа алатка за рударење криптовалути. Како што објави Би-Би-Си, „бесплатните“ верзии на видеоигри како што...