vesti24.mk

Category : ТЕХНОЛОГИЈА

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Спејсекс на Меѓународната вселенска станица ќе однесе двајца астронаути на НАСА

admin
Двајца астронаути на НАСА се подготвуваа со вселенско летало на Спејсекс да одлетаат до Меѓународната вселенска станица (ИСС) за на тамошниот екипаж да му помогнат...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Сѐ повеќе луѓе сакаат да ги избришат личните податоци од интернет, една третина не знаат како

admin
Чатворица од пет интернет корисници се обиделе да ги избришат своите лични податоци од веб-страници, портали, форуми и социјални мрежи. Има сѐ повеќе луѓе кои...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Со еден твит ја намали вредноста на „Тесла“ за 14 милијарди долари

admin
Илон Маск со еден твит ја намалил вредноста на својата автокомпанија „Тесла“ за 14 милијарди долари, откако напиша дека цената на акциите е превисока. Тој...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

ФОТО: Новата опција на Фејсбук ги раскара корисниците

admin
Новата реакција поврзана со пандемијата на коронавирус пристигна на Facebook. Покрај лајкови, срца и други емотикони, Фејсбук додаде и реакција која означува дека лицето се...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Шест начини да ослободите меморија на телефонот, а да не ги загубите податоците

admin
Документи, видео снимки, фотографии, апликации – секојдневние во речиси сечиј телефон. Многумина од вас неретко се соочуваат до полна меморија на своите мобилни телефонот. Овие...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Што телескопот Хабл ни открива за вселената?

admin
Годинава НАСА прославува 30 години откако телескопот Хабл почна да ги открива тајните на вселената. Хабл направи револуција во модерната астрономија помагајќи им на научниците...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Колку долго коронавирусот живее на телефоните и колку е тоа опасно?

admin
Денес практично и да нема човек што не користи телефон, па со самото допирање на телефонот со рацете и неговото допирање до нашето лице, се...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Словенија го сопре воведувањето на 5G мрежа

admin
Владата на Словенија го стопираше воведувањето на 5G технологија, по предлог на министерот за администрација, Руди Медвед, сè додека не се испитаат ефектите од технологијата...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Наместо во Женева, промоциите на нови автомобили се селат онлајн

admin
Епидемијата со корона вирусот Covid-19 донесе бројни проблеми во многу сектори, вклучувајќи ја и автомобилската индустрија, особено во производствените погони во Кина. На бројни производители...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Откриена нова „мини Месечина“ која моментално кружи околу Земјата

admin
Астрономи од Тускон, Аризона открија нов астероид кој кружи околу нашата планета. Астероидот е наречен 2020 CD3. Ова откритие на Twitter го објави Кацпер Вјежхос,...