vesti24.mk

Tag : австрија

ЗАБАВА

Туристи од Австрија пристигнаа во Црна Гора со трактори

admin
На прагот на туристичката сезона во Црна Гора, поради пандемијата на коронавирусот има 90 отсто помалку туристи него претходната година. Поради тоа, секој кој е...
Uncategorized ВЕСТИ СВЕТ

Австрија го презеде претседавањето со ЕУ – најголем приоритет заштитата на границите на Унијата

admin
Австрија од денеска го презеде шестмесечно претседавање со ЕУ, а администрацијата на канцеларот Себастијан Курц, како врвен приоритет го наведе прашањето за миграцијата. Третпат, по...
Uncategorized ВЕСТИ СВЕТ

Австрискиот парламент моментално се занимава со ксенофобични и сексистички напади кон пратеничката на “Liste Pilc”, Алма Задиќ

admin
Австрискиот парламент моментално се занимава со ксенофобични и сексистички напади кон пратеничката на “Liste Pilc”, Алма Задиќ што беше една од главните теми на денешната...
Uncategorized БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Голема дебата во ЕУ за Западниот Балкан

admin
Австрискиот канцелар Себастијан Курц се приклучи кон дебатата про и контра одредување датум за преговори за членство во ЕУ со двете балкански земји. Франција и...
Uncategorized СВЕТ

АВСТРИЈА БАРА РАБОТНИЦИ: Дури 26 дефицитарни професии, плата до 3.000 евра!

admin
Во Австрија, за секоја година се изготвува список со дефицитарни професии за кои се потребни и странски работници. Сојузниот министер за труд во соработка со...
СВЕТ

Еве каде работниците се најплатени, и до 32 Евра по час

Ferad Aruc
29 евра чини работен час во Ирска, 29.8 во Австрија и 32.2 евра во Германија. На дното на листата во ЕУ е Бугарија, но оваа...
МАКЕДОНИЈА

По една општина годишно си заминува од Македонија – Германија, Австрија, Италија и Швајцарија се државите во кои одат да работат

Ferad Aruc
Околу 40  илјади Македонци годишно мигрираат во земјите од Западна  Европа. Германија, Австрија, Италија Швајцарија  се државите во кои одат да работат. Дел од нив...
СВЕТ

Морничави пораки за првото бебе родено во Виена оваа година: Закани за депортација и смрт!

Ferad Aruc
Асел е првото бебе родено во Виена во 2018-та година, но наместо честитки до родителите за долг и среќен живот на нивната ќерка, социјалните мрежи...