vesti24.mk

Tag : Божиќ

ВЕСТИ

Христос се роди – Храмовите за Божик полни со луѓе и покрај пандемијата

admin
Христос се роди навистина се роди. Овој празничен поздрав утринава ги исполни црквите во земјава. Граѓаните во солиден број дојдоа на божиќната служба и причест…Оваа...
ВЕСТИ

Мицкоски со честитка по повод празникот Божиќ до поглаварот на МПЦ г.г. Стефан

admin
Дозволете во мое лично име и во име на членовите на ВМРО-ДПМНЕ на сите православни верници во Република Македонија да им го честитам големиот христијански...
ВЕСТИ

Бадник е неработен ден за православните верници, а Божиќ за сите граѓани

admin
Првиот ден на Божиќ – 7 јануари (четврток) според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Неработен ден за граѓаните со...
ЗАБАВА

Зошто овие две бои се симбол на Божиќ и Нова година?

admin
Продавниците се веќе полни со украси, а боите што без сомнеж преовладуваат се црвената и зелената. Дали некогаш сте се запрашале зошто баш овие две...
ЗАБАВА ХОРОСКОП

Подготовки за Божиќ: Близнаците го губат разумот, на Раковите им е најважно семејството, а Рибите трошат многу

admin
Стрелците имаат тенденција да прават најраскошни божиќни забави, а Водолијата е малку чудна и непредвидлива за празниците… ОвенЛуѓето родени во знакот Овен се меѓу првите...
ВЕСТИ

Започнуваат 12-те некрстени денови: Од Божиќ па се до Водици овие работи никако не смеете да ги правите!

admin
Од 7 јануари, па се до Богојавление се некрстените денови, кога по земјата шетаат духови, лоши сили и демони: караконџоли, тарамбаба, гревогазец, ѓаволица, чума и...
ЗАБАВА

До вечер вратете се што е позајмено и смирете со сите со кои сте се расправале, а утре внимавајте кој прв ќе ви влезе дома!

admin
Бадник се прославува ден пред Божиќ и претставува последен и најстрог ден на божиќниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на Исусовото...
ЗАБАВА

Доаѓа најголемиот празник: Ова се најубавите божиќни честитки

admin
Модерната технологија го промени начинот на живот, а недостатокот на слободно време доведува до тоа Божиќ сѐ почесто да се честита со испраќање пораки преку...
ЗАБАВА

Зошто Божиќ не го слават сите во ист ден?

admin
Многу христијански верници во светот денеска го слават Божиќ според Грегоријанскиот календар, додека помал дел од христијаните Божиќ го празнуваат за 13 дена, на 7...
ЗАБАВА

Ограбил банка, па ги фрлал парите во воздух и викал – Среќен Божиќ!

admin
Маж со бела брада и мустаќи ограбил банка во Колорадо Спрингс и потоа почнал да го фрла пленот во воздух, посакувајќи им на минувачите „Среќен...