vesti24.mk

Tag : Брисел

ВЕСТИ СВЕТ

Премиерот на Словенија воодушевен од Меланија Трамп: “Разговаравме на словенски јазик”

Ferad Aruc
Словенскиот премиер Миро Церар е воодушевен со тоа што американската прва дама Меланија Трамп не го заборавила словенскиот јазик и сè уште го зборува. “Можеме...
ВЕСТИ СВЕТ

Овие пет маки најмногу ги мачат лидерите на Европа

Ferad Aruc
Лидерите на ЕУ се сретнале денес во Брисел, каде разговарале за голем број предизвици кои се пред Унијата, како политички, така и економски. Пет главни...
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Џабе продаден идентитет и достоинство – ЕУ со „нон-пејпер“ констатира дека Македонија нема шанси за преговори

admin
Макфакс од извори во Брисел дојде до „нон пејпер“ во кој земји членки на ЕУ ставаат рампа на почетокот на преговорите на Македонија за влез...
СВЕТ

Столтенберг: НАТО протера седум руски дипломати

Ferad Aruc
НАТО протера седум дипломати од руската мисија во Алијансата по нападот со нервен отров што се случи месецов во Британија, соопшти генералниот секретар на НАТО,...
СВЕТ

„ЕУ обзервер“: Вратите на ЕУ за Западен Балкан ќе се отворат во 2025 година

Ferad Aruc
Порталот „ЕУ обзервер“ пишува дека Брисел планира вратите на ЕУ за земјите од Западен Балкан да се отворат во 2025 година повикувајќи се на предлог-документ...
СВЕТ

Грчки медиуми: Забрзано се бара решение за прашањето за името

admin
По вчерашната нова рунда разговори за името во Брисел, одржана по пауза од три години, денеска грчките медиуми пишуваат дека е евидентно забрзување на процесот...
МАКЕДОНИЈА

„Стар“: Во Брисел ќе се разговара за „Нова Македонија“

admin
„Нова Македонија“ е предлогот за кој ќе се разговара во Брисел на средбата на медијаторот Метју Нимиц со прествавниците на Македонија и на Грција, објави...
МАКЕДОНИЈА

Османи: По изборите Владата целосно е посветена на реформите

admin
Напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси, спроведувањето на Планот 3-6-9, реформите во повеќе области, затворање на политичките прашања, беа дел од темите за кои...
ВЕСТИ СВЕТ

Марк Руте :Проблемот со договорот за бегалците не потекнува од Турција,туку од Грција

admin
Марк Руте рече дека Турција го одржа зборот што се однесува до договорот за бегалците,но дека вистинскиот проблем го предизвикува Грција. Премиерот на Холандија Марк...
Uncategorized

Грција не постигна договор со кредиторите

admin
На Грција не може да и се додели нова транша на кредитите бидејќи не заврши втората етапа на процесот на вреднување на програмата за спасување....