vesti24.mk

Tag : бубрези

ЗАБАВА

Еве кои намирници ги уништуваат бубрезите

admin
Бубрезите се задолжени за отстранување разни отрови од телото преку урината, да создаваат хормони и да ги филтрираат токсините и вишокот течност во крвта –...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Овие работи свесно ги правите, а не знаете колку штета си нанесувате на себе

admin
Бубрезите се незаменлив пар органи без кој организмот не може да функционира. Оштетувањето на бубрезите често станува неосетно, а кога симптомите ќе почнат да се...
ЗАБАВА

Кофеинот им помага на бубрезите, слободно конзумирајте кафе!

admin
Истражување спроведено на 2.300 пациенти со хронични бубрежни заболувања покажа дека кофеинот го намалува ризикот од смрт. Се покажа дека пациентите кои конзумирале најмногу кофеин...
ЗДРАВЈЕ

Го нарекуваат чудо од природата: Напиток кој го разложува каменот во бубрег и го чисти црниот дроб

admin
Истражувањата покажуваат дека на еден од 20 луѓе, во текот на животот телото ќе му создаде камења во бубрезите, кои, кога поминуваат низ уринарниот тракт...