vesti24.mk

Tag : Викинзи

ЗАБАВА

Како Викинзите користеле сончеви камења за навигација на отворено море (ФОТО)

admin
Викинзите најчесто се паметат поради силувањата и грабежните, но нивните навигациски вештини исто така се познати. Последната студија покажува дека Викинзите направиле многу ефикасно решение...
ЗАБАВА

Занесена е по Викиншкиот изглед: Јас сум вистинска кралица на Викинзи (ФОТО+ВИДЕО)

admin
Жена од Норвешка пронашла начин да се поврзе со своето потекло со тоа што стана „модерен Викинг“. Сал Геирсдотир, од Риџ, Норвешка, изминатите 10 години...
ЗАБАВА

Пронаjден викиншки брод во Норвешка

admin
Археолозите веруваат дека пронашле остатоци од средновековен викиншки брод под копното во југоисточна Норвешка. Остатоците што наликуваат на брод, се пронајдени околу 50 сантиметри под...