vesti24.mk

Tag : Вино

ЗАБАВА

Вкусно и лековито: Има одлична причина зошто да си направите варено вино

admin
Црвеното вино варено со ароматични зачини и мед е вкусно и лековито. Богатството од витамин Ц го прави мелем за зајакнување на имунитет, а состојките...
ЗАБАВА

Нема нешто посовршено во студените ноќи: Направете си вкусно, греено вино (РЕЦЕПТ)

admin
Грееното вино во овој период од годината е одлично за оние кои сакаат малку повеќе да се релаксираат и да уживаат во неговиот прекрасен вкус....
ЗАБАВА

Виртуелно патување низ долината на реката Рона со вината на „Chateau de Gourdon“

admin
Минатиот четврток во опуштена атмосфера на летната тераса на М6 едукативниот центар во организација на Македонската Асоцијација на Сомелиери – МАСОМ,  се одржа вечерна дегустација...
ЗАБАВА

Успешно одржано првото летно винско дружење „Summer Wine 2021 Skopje“

admin
На 4-ти Јули 2021, со чашка полна допадливи ароми и освежителни овошни вкусови, гостите и учесниците на настанот „Летно вино“ го започнаа овогодишното винското лето....
ЗАБАВА

Летно винско дружење – Summer Wine 2021

admin
Во склоп на планираните активности на Македонската Асоцијација на Сомелиери – МАСОМ, на 04 Јули 2021 (недела) ќе се оддржи летно винско дружење на кое...
ЗАБАВА

Винско будење – Summer Wine 2021

admin
Во склоп на планираните активности на Македонската Асоцијација на Сомелиери – МАСОМ, на 04 Јули 2021 (недела) ќе се оддржи винско матине на кое ќе...
ЗАБАВА

НИ ДОАЃА ВЕЛИГДЕН: Еве идеја како да ги фарбате јајцата со бело вино – ќе ви светкаат!

admin
Белење на јајца е прва фаза на боење јајца во бело вино. Можете да избелите јајца без оглед на кој начин на украсување ќе се...
ЗАБАВА

Ресторанот Одисеја меѓу најпосетените места во Скопје за 2021 година

admin
Задоволство ни е накратко да споделиме со Вас едно позитивно искуство, едно интересно место каде што задоволните посетители повторно се враќаат, а тоа е ресторанот...
ЗАБАВА

Овошјето, виното и чоколадото може да помогнат за понизок крвен притисок

admin
Лошата диета е еден од клучните фактори за кардиоваскуларни болести. Поради тоа, од исклучително значење се истражувањата за врската меѓу исхраната и крвниот притисок. Во...
ЗАБАВА

Сребрен медал за „Шато Сопот“ на меѓународниот натпревар „Concours Mondial de Bruxelles“

admin
По серијата меѓународни признанија во последниве години, „Шато Сопот“ ја продолжува 2020-та година со уште една значајна награда на престижен меѓународен вински натпревар. Виното „Cabernet...
ЗАБАВА

Виното Sun Goddess Rose на Mary J Blige пристигна и во Македонија

admin
„Светски познатата ѕвезда, кралицата на RnB и Soul музиката Mary J Blige заедно со реномираната италијанска винарија Fantinel создадоа Розе вино со премиум квалитет по...