vesti24.mk

Tag : винсент ван гог

ЗАБАВА

Истражување: Ван Гог имал делириум тременс

admin
Познатиот холандски сликар Винсент ван Гог (1853-1890) најверојатно имал две фази на делириум тременс, кога одеднаш се обидел да се ослободи од алкохолот, посочува ново...
ЗАБАВА

Со овој пиштол Ван Гог се самоубил, сега е на продажба (ФОТО)

admin
Аукциската куќа во Париз продава пиштол, со кој се претпоставува дека познатиот сликар Винсент ван Гог си го одзел животот. Овој револвер, со калибар девет...
ЗАБАВА

Живеел во најголема беда, поради што и се самоубил: Негова слика синоќа беше продадена за 7 милиони евра (ВИДЕО)

admin
Една од првите уметнички творби на холандскиот сликар Винсент Ван Гог е продадено синоќа во Париз за повеќе од седум милиони евра, соопшти аукциската куќа...