vesti24.mk

Tag : витамини

ЗАБАВА

Телото ви дава знаци дека ви фалат витамини: Ова не смеете да го игнорирате

admin
Во продолжение неколку знаци на витамински дефицит и нивната нутритивна терапија. Пукнатини на усните агли Дефицит: железо, цинк, Б витамини (Б3, Б2, Б12). Почесто се јавува...
ЗАБАВА

Коронавирусот тешко ќе преживее во организам кој ги има овие витамини: Што мора да пиете?

admin
Руските лекари советуваат дека за време на сезоната на коронавирусот, овие витамини мора да се земаат. Лекарите ширум светот, вклучително и руските лекари, дојдоа до заклучок...
ЗАБАВА

Телото ви дава знаци, не ги игнорирајте: Ова се симптоми дека ви фали витамин Ц, А или Д

admin
Овие симптоми ви покажуваат дека имате недостаток на витамини Витамин Ц Подложни на инфекции, изразени вени, модринки, склоност на крварење се знаци за недостаток на...
ЗАБАВА

Ова се 10-те најздрави продукти, треба секој ден да јадете барем еден од нив

admin
Некои прехрамбени продукти се вистински фабрики на витамини, доколку ги вклучите во вашата исхрана помали се шансите да имате зголемен холестерол, висок крвен притисок, слаби...
ЗАБАВА

Жените најчесто страдаат од недостаток на овие четири минерали, еве како да си помогнете

admin
Минералите се некои од најважните состојки во човечкото тело, а жените се почувствителни на нивниот недостаток. Поради честите диети, животните навики или обилните менструации, некои...
ЗАБАВА

Витамини кои ја подобруваат работата на мозокот

admin
Правилната исхрана е исклучително важна за правилна работа на мозокот. Недостатокот на одредени нутриенти во исхраната не само што влијае на нашето здравје, туку и...
ЗАБАВА

Најважните минерали за човековото тело се кријат во овие намирници

admin
За човекот е многу важно да внесува доволен број минерали во својот организам. Токму затоа кога станува збор за минералите, треба да имате неколку работи...
ЗАБАВА

Неопходни витамини за луѓето со автоимуни заболувања

admin
Автоимуните заболувања се едни од најчестите во светот. Според специјалистите начинот на исхраната и начинот на живот, може да помогнат во балансирањето на имунолошкиот систем...