vesti24.mk

Tag : витамин б12

ЗАБАВА

6 намирници кои се полни со витамин Б12: Го намалуваат холестеролот и го зајакнуваат општото здравје на организмот

admin
Витаминот Б12 е најважен за нормално функционирање на организмот и производство на црвени крвни зрнца. Исклучително е важен за функционирањето на нервниот систем, а освен...
ЗАБАВА

Четири симптоми кои укажуваат на недостаток на витамин Б12: Телото испраќа јасни сигнали

admin
Витамините и минералите се многу важни за здравјето и урамнотеженото функционирање на организмот. Со оглед на брзото темпо на живот и зголемената употреба на брза...
ЗАБАВА

Овој витамин го имаме сите дома- може да го запре размножувањето на коронавирусот

admin
Индиски научници откриле дека витаминот Б12 е во состојба да го блокира размножувањето на коронавирусот, а резултатите од истражувањето се објавени во списанието IUBMB Life....