vesti24.mk

Tag : витамин Ц

ЗАБАВА

Овој витамин ќе ги заштити вашите бели дробови од загадениот воздух

admin
Истражувачите од Империјал колеџот во Лондон уште пред неколку години откриле дека пациентите со астма или хронична опструктивна болест на белите дробови, почесто доаѓаат на...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Грејпфрутот е многу здрав, но дознајте какви негативни ефекти може да донесе врз нашето здравје

admin
Овошјето кое е многу популарно, особено во оваа сезона, и кое се препорачува за намалување на мастите во вашето тело има и негативни ефекти врз...
ЗАБАВА

Што се случува во организмот кога конзумирате витамин Ц секој ден?

admin
Витаминот Ц, наречен Л-аскорбинска киселина, природно е присутен во некои видови храна, додаден на други, а исто така е достапен и како додаток во исхраната....
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Кои се знаците кои ви покажуваат дека на вашиот организам му недостасува витамин Ц?

admin
Витаминот Ц го зајакнува вашиот имунитет и го штити организмот од настинки и грип, па затоа мора редовно да го внесувате. Со оглед на предупредувањата...
ЗАБАВА

Сите знаете дека е важно да внесувате витамин Ц, но има грешки кои мора да престанете да ги правите

admin
Еден од најпознатите витамини кои помагаат при вируси и настинки е витаминот Ц. Но, дали некогаш сте помислиле дека го земате погрешно и дека си...
ЗАБАВА

Кардиолозите откриваат: Ако не сакате да ви откажат белите дробови поради коронавирус, секој ден пијте го ова!

admin
Кардиолозите даваат јасни насоки за борбата против коронавирус Со оглед на тоа што повеќе луѓе умираат од кардиоваскуларни болести отколку од коронавирус, кардиолозите дадоа јасни...
ЗАБАВА

Што се случува со вашето тело кога ќе внесете премногу витамин Ц?

admin
Витаминот Ц е многу важен. Покрај зајакнување на имунолошкиот систем и помагање во одбрана од сезонски настинки и грип, тој може да го намали ризикот...
ЗАБАВА

Потребна ви е ударна доза на витамин Ц, ако пушите цигари ова мора да го знаете!

admin
Витаминот Ц е незаменлив имуностимулатор. Нормалната дневна доза од витамин Ц е од 60 -100 мг. Меѓутоа приемот на витамин Ц зависи од многу фактори:...