vesti24.mk

Tag : влада

ВЕСТИ

Државата набавила 392 возила во последните три години, секое возило имало средна цена од 17 илјади евра

admin
Во „10МИНУТИ“ на ТВ21 гостуваше Герман Филков од Центарот за граѓански комуникации. Центарот правел истражувања за набавени возила од страна на државните институции. За нови...
ВЕСТИ

Освен Заев, во самоизолација мора да одат уште двајца министри од владата

admin
Директорот на јавното претпријатие „Камена река“ од Македонска Каменица, Влатко Андоновски попладнево на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на Ковид-19. Симптомите ги почувствувал...
ВЕСТИ

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија доби влада за продолжување на криминалот, корупцијата и агонијата

admin
Македонија доби влада за продолжување на криминалот, корупцијата и агонијата. Македонија доби влада која зад себе до сега остави скоро 3 милијарди евра нов долг,...
ВЕСТИ

Пратеник од власта позитивен на КОВИД-19 непосредно пред гласањето за нова Влада

admin
Собранискиот спикер Талат Џафери прогласи пауза од половина час, по што се очекува да продолжи расправата и гласањето за новата влада во Собранието. Според последните...
ВЕСТИ

Милошоски: Кратењето на роковите за разгледување на владината програма и за здрава парламентарна дебата покажува колку власта ги “почитува” Собранието и јавноста

admin
Во врска со закажаната седница за избор на Влада, добро е да се знае, како било претходно, а како е сега, во однос на деновите...
ВЕСТИ

Ахмети: И една година да трае владата на Заев, имаме премиер Албанец

admin
Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети во емисијата „Клик Плус“ на телевизија Тв21 изјави дека дури и да трае оваа Влада една година,...
ВЕСТИ

Флорим Бесими поднесе оставка од функцијата пратеник за брат му да биде изгласан за министер

admin
Флорим Бесими пратеникот од редовите на ДУИ, поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието, поради како што вели избегнување на можен конфликт. -Останувајќи убеден во...
ВЕСТИ

Љупчо Николовски за одбрана, Спасовски се враќа во МВР, Шекеринска оди во образование?

admin
Венко Филипче останува министер за здравство, Оливер Спасовски се враќа на чело на Министерството за внатрешни работи, нов министер за одбрана ќе биде Љупчо Николовски,...
ВЕСТИ

Честитката од Алексис Ципрас до Заев всушност била лажна вест

admin
Лажна беше информацијата која што ја објавија дел од медиумите во Македонија дека наводно поранешниот премиер Алексис Ципрас преку социјалната мрежа на Твитер испратил честитка...
ВЕСТИ

Коалиција Алијанса за Албанците и Алтернатива: Оваа влада е измамничка и нелегитимна

admin
Денес, кога јавноста беше известена дека е постигнат договор за ко-владеење помеѓу СДСМ и ДУИ, коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива изјавува дека станува збор...
ВЕСТИ

Владата закажа седница – се очекува конечна одлука за начинот на почеток на учебната година

admin
Владата на Република Северна Македонија денеска напладне ќе одржи седница преку видео-конферециска врска. За заклучоците од седницата, владината прес-служба ќе информира со соопштение по нејзиното...
ВЕСТИ

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

admin
Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и други...
ВЕСТИ

Трајчевски: Владата го има заборавено денот на гласањето 15-ти јули и доколку медиумите го прекршуваат молкот, АВМУ не ќе биде во можност да ги казнува

admin
Медиумите, а и партиите се прашуваат чуму ни е изборен молк, кога законодавецот заборавил во изборен молк да го напише денот на гласање 15-ти јули....