vesti24.mk

Tag : Водици

ЗАБАВА

Колку долго се чува светата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

admin
За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света вода? Според народното верување,...
ВЕСТИ

Ден кога водите стануваат лековити: Oбичаи и верувања за Водици

admin
Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Божана, Бојан, Бонка, Богомил (значи мил на Бога), Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница, Дарин, Јован, Јованка, Јонко,...
ЗАБАВА

На Водици сите одат по света вода, но грешат во една работа- ова никако не го заборавајте во сабота!

admin
Богојавление е ден кога според преданието, божјиот глас објавил дека Исус е негов син и се верува дека воочи овој празник на полноќ се исполнуваат сите желби....
МАКЕДОНИЈА

ВИДЕО: Беровски средношколец ги посрамоти сите што фатија крст за Водици

Ferad Aruc
Средношколецот Владимир Методиев од Берово кој при чинот на осветување на водите на реката Брегалница во Берово го фати светиот крст од студената вода, денеска...
СВЕТ

Најголем српски срам за Водици: Сакал да ги измами сите во трката по крстот, сега за него зборува целиот регион

Ferad Aruc
На снимката објавена на социјалните мрежи, се гледа како еден маж не стои со останатите, туку на брегот на реката чека трката да почне. Резултатот...