vesti24.mk

Tag : Воздух

ВЕСТИ

Трајановски: Лесно е да ветувате чист воздух, тешко е да се работи, вашата лажна борба има крај

admin
❗️Лесно е да шетате со маски и да ветувате дека ќе го исчистите воздухот, тешко е да се работи.❗️Да ги исклучите имструментите а некои од...
ЗАБАВА

СЗО потврди: Има докази дека коронавирусот се пренесува преку воздух

admin
Светската здравствена организација призна дека постојат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздух, откако 239 меѓународни научници посочија на таква можност. -Признаваме дека на тоа...
ЗАБАВА

Пренесувањето на коронавирусот е можно и само кога зборуваме

admin
Кога зборуваме во воздухот испуштаме невидливи микроскопски капки на плунка, кои можат да содржат честички на вирусот. Овие микроскопски капки, можат да останат во воздухот...
ВЕСТИ

Скопјани повторно се гушат: Мерните станици утринава регистрираат високо загадување

admin
Мерните станици утринава повторно покажуваат големо загадување на воздухот во Скопје, но и во Гостивар. Најзагадено е во Центар со 147 ПМ 10 честички, кај...
ВЕСТИ

Денес нов марш за воздух во 2020, за здрава младина и здрава животна средина

admin
За да имаме здраво општество, мора да имаме здрава младина, а за да имаме здрава младина мора да имаме здрава животна средина! Ова е повикот...
ВЕСТИ

ВО ПЕТОК: Марш за нашите животи, СТОП за 3.500 жртви од загадениот воздух

admin
Над 35 граѓански движења за в петок најавуваат втор протестен марш поради загадувањето на воздухот. -Во исчекувања на првиот рок за исполнување од нашите над...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Активирани итните мерки против загадувањето на воздухот

Ferad Aruc
Ослободување од работни обврски на бремените жени, лицата постари од 60 години, како и лицата со хронична астма, прележан миокарден инфаркт или мозочен удар, без...
МАКЕДОНИЈА

Воздухот во Скопје, Битола и Тетово опасно канцероген

admin
Воздухот во Скопје, Битола и Tетово е опасен по здравјето на граѓаните. Нивото на ПМ10 честичките вчера во скопско Лисиче изнесува енормно високи 406 милиграми на метар...
МАКЕДОНИЈА

Воздухот високо загаден – ПМ10 честичките на ниво над дозволеното

admin
Мерните инструменти на Министерството за животна средина  синоќа покажаа големо загадување на воздухот во Скопје. Во Центар во 19 часот синоќа  концентрацијата во воздухот со...