vesti24.mk

Tag : воз кој лебди

СВЕТ

КИНА СО УШТЕ ЕДНО ЧУДО ПРЕД СВЕТОТ: Успешно тестиран воз кој „лебди“ и достигнува 350 км/ч (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Кинезите во Пекинг тестираа нов модел на воз кој развива брзина од 350 км/ч. За неговото движење се користи магнетна левитација. Додека се движи, возот...