vesti24.mk

Tag : вселена

ЗАБАВА

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

admin
Двајца руски и еден астронаут на НАСА денеска се вратија на Земјата по шестмесечна мисија на Меѓународната вселенска станица. Русите Сергеј Рижиков и Сергеј Куд-Сверчков...
ЗАБАВА

Научниците снимиле огромна експлозија во најстарата галаксија во вселената

admin
Научниците забележале феномен во надворешната вселенска галаксија кој наликува на моќна експлозија со високо-енергетско зрачење. Доколку биде потврдено, тоа ќе биде најстариот познат излив на...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Маск сака да ја намали цената на вселенскиот лет на два милиони долари

admin
Основачот на Спејс-Икс, Илон Маск планира да ја намали цената на туристичкиот лет во Вселената на два милиони американски долари. Тој притоа појасни дека ќе...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Тоалет вреден 23 милиони долари летна во вселената

admin
Санитарниот чвор што американската вселенска агенција го прати во вселената е еден од највредните, ако не и највредниот во светот. Станува збор за високотехнолошка постројка...
ЗАБАВА

Кристина Кох – жената која најдолго престојуваше во Вселената, се врати на Земјата

admin
Астронаутката на НАСА, Американката Кристина Кох е, официјално, жената која најдолго време мина во Вселената. Капсула „Сојуз” во својата посада освен Кох, ги имаше и...
ЗАБАВА

Вино испратено во Вселената, ќе се проучува како созрева

admin
Неколку десетици шишиња врвно француско вино во саботата беше испратено на Меѓународната вселенска станица, но тоа нема да биде наменето за астронаутите, туку во научни...
ЗАБАВА

НАСА го истражува првото злосторство во вселената

admin
НАСА ги истражува тврдењата дека астронаутката Ен Меклејн пристапила кон банкарската сметка на својата поранешна партнерка од Меѓународната вселенска станица. Ова можеби е првиот извештај...