vesti24.mk

Tag : гени

ЗАБАВА

Откриени се гени кои одредуваат дали може коронавирусот да ве убие или не!

admin
Научниците почнуваат да разбираат зошто коронавирусот е поопасен за одредена група на луѓе а за друга не. Постарите луѓе имаат поголема веројатност дека ќе се...
ЗАБАВА

Гените се чудо: 7 карактеристики кои детето ги наследува само од таткото

admin
Познато е дека децата во себе имаат микс од гените од двајцата родители, но доколку едниот родител е доминантен, тогаш детето повеќе се „повлече“ на...
ЗАБАВА

Идентификувани 1.016 гени поврзани со интелектот кај човекот

admin
Меѓународен тим научници открија околу 1.000 гени поврзани со интелигенцијата, кои досега не и беа познати на науката, објави „Сајенс Алерт“. Сеопфатното генетско истражување околу проблемите...