vesti24.mk

Tag : германија

ЗАБАВА

Станал од кревет, паднал и се повредил: Судот одлучил во негова корист за повреда на работа од дома

admin
Германскиот суд пресуди дека човек кој работи од дома и се лизга на пат кон своето биро на неколку метри од креветот, може да бара...
ЗАБАВА

Драма на автопат: Тргнале на патување, но сопругата го оставила додека пушел цигара, го зела полиција

admin
Пауза за цигара на автопат, се покажа како неочекувана авантура за еден маж од Албанија кој патувал со сопругата во Германија. За време на сообраќаен...
ЗАБАВА

Германец го реновирал домот по големите поплави – во ѕидовите пронашол тајна стара 70 години, веднаш ги известил надлежните (ФОТО)

admin
Во неодамнешните поплави кои ја погодија Германија загинаа 170 лица, а причинети се големи материјални штети. Кога водата се повлече многу граѓани чии домови беа...
ВЕСТИ

Македонците од Германија со реакција до Маричиќ околу употребата на термините „Македонија“ и „македонски“

admin
Во името на Централниот совет на Македонците од Берлин, кој ја застапува Македонската заедница во Германија, жестоко реагираме по повод информациите во јавноста дека се...
ЗАБАВА

Лебед запре 20 возови во Германија

admin
Лебед, кој останал без придружник, минатата седмица предизвика застој на 20-тина возови во централна Германија, речиси еден час, на линијата меѓу Касел и Гетинген, објави...
ЗАБАВА

Се бараат кандидати кои за 11.000 евра ќе лежат 30 дена во кревет

admin
Невообичаена и многу добро платена работа се нуди во Германија. Имено, Германскиот воздухопловен центар (ДЛР) во Келн бара дванаесет мажи и дванаесет жени за истражувањето,...
ЗАБАВА

Херој баба од Германија: Таа го победи коронавирусот на 106 години

admin
Компанијата што управува со болницата во Ораниенбург објави дека Германката, која има 106 години, успешно се опоравил од Ковид-19. – Таа е ослободена од болницата...
ЗАБАВА

Студија: Девојките во Германија учеле повеќе за време на пандемијата

admin
Девојките во Германија учеле позасилено и повеќе време минувале на креативни проекти отколку момчињата за време на германската блокада поради коронавирусот, но и девојчињата и...
ЗАБАВА

Го ставил станот на оглас, а за еден ден го посетиле 1.700 заинтересирани станари- луѓето лудуваат по овој стан само поради една работа! (ВИДЕО)

admin
Ако од какви било причини се прашувавте колку е тешко да се најде прифатлив стан во Берлин, тогаш преку ова видео би можело да ви...
ЗАБАВА

Затвор во Германија претворен во хотел

admin
Историскиот затвор во градот Фјурстенау во северозападна Германија по повторното отворање работи веќе извесно време, но сега како хотел. Бројни туристи, меѓу кои и штотуку...
ЗАБАВА

Балканец го фати контрола во германски автобус- на неговото име и презиме се смее целиот регион, но по ова скапо ќе зажали (ХИТ ВИДЕО)

admin
Последен пат кога сме се возеле без карта во автобус и ова ни успеало, беше некаде во 1999-та. Но, кај наивните Германци очигледно уште поминува...
ЗАБАВА

Хуманизација на забавата: Германски циркус ги замени животните со холограми

admin
Германскиот „Циркус Ронкали“ е првиот циркус во светот кој ги замени животните со холограми, што и не е никако помалку спектакуларно. Овој циркус постои со...
ЗАБАВА

Забележителен успех на македонските винарии на „Мундус Вини“ во Германија

admin
На пролетното издание на „Мундус Вини“ во исклучително висока конкуренција од 7.200 вина што потекнуваат од 156 вински региони од различни делови на светот, се...