vesti24.mk

Tag : главоболка

ЗАБАВА

Бидете внимателни: Таблетите против главоболки можат да бидат причина за главоболка

admin
Главоболките предизвикани од прекумерно земање на лекови, познати се и како повратни главоболки, настануваат поради честото и прекумерно земање на аналгетици. Овие видови на главоболка...
ЗАБАВА

Ве мачи главоболка? Решете ја за час – потребни ви се лук, мед и бибер!

admin
Кога имате главоболка, испробајте го овој стар народен лек чии состојки се мед, лук и бибер. Третманите со лук датираат од антички Египет и античка...
ЗАБАВА

Таблетите не ви помагаат, а имате силна главоболка? Овие совети мора да ги знаете!

admin
Постојат стотици различни причини кои можат да предизвикаат главоболка. Ако не сакате при секоја појава на болка во главата да пиете апче, или ако пиете таблети...
ЗАБАВА

Победете ја главоболката со овој јаткаст плод

admin
Главната состојка на една од најпознатите апчиња за главоболка, аспиринот, е салицин. Иако е општо познато дека аспиринот е најефикасниот лек за главоболка, помалку е...
ЗАБАВА

Два рани симптоми на коронавирус, кои повеќето од нас лесно ги занемаруваат

admin
Светските експерти предупредуваат дека во раните фази на развој на коронавирусот може да се појават 2 симптоми, на кои секој треба да обрати внимание, а...
ЗАБАВА

Заборавете на апчињата, ова е најдобриот природен лек против главоболка

admin
Неиздржливиот притисок во главата можете да го решите со аспирин, но не заборавајте дека тој е синтетички производ кој може да му наштети на вашиот...
ЗАБАВА

Главоболката нов и најчест симптом на Ковид 19

admin
Главоболката е најчестиот симптом на корона вирусот кој се јавува кај заболените пациенти, открило новото истражување. Експертите велат дека 62 отсто од луѓето, кои имале...
ЗАБАВА

Имате неподнослива главоболка, а таблети не ви помагаат? Овие природни лекови се спас за вас!

admin
Постојат стотици различни причини кои можат да предизвикаат главоболка. Ако не сакате при секоја појава на болка во главата да пиете апче, или ако пиете таблети...
ЗАБАВА

Сите го имате ова дома, но не сте знаеле дека тоа е причината за вашите главоболки!

admin
Британската здравствена агенција спровела студија во која се покажало дека тие многу лошо влијаат врз развојот на растенијата, но и врз здравјето на луѓето. Во...
ЗАБАВА

Мали совети кои ќе ја уништат секоја главоболка

admin
Главоболките се најголемиот проблем за голем дел од луѓето. Дел од нас имаат проблем со мигрена, дел со главоболки предизвикани од времето, технологијата или стресот....