vesti24.mk

Tag : Гласање

ВЕСТИ

Утре ќе гласаат болните, немоќните, затворениците и лицата заразени со коронавирус

admin
Гласањето почнува во сабота кога се изјаснуваат болните и немоќните, лицата со Ковид-19 и во самоизолација, затворениците и притворениците. Според податоците на ДИК ќе гласаат...
ВЕСТИ

Ќе се избира градоначалник во 44 општини: Еве каде ќе има гласање во вториот круг од локалните избори

admin
Во вториот круг од Локалните избори, што ќе се одржи в недела на 31 октомври 2021 година, ќе се гласа во вкупно 44 општини. Право...
ВЕСТИ

Ќе се зачудите кога ќе дознаете со што поткупувале гласови во Радовиш, не станува збор за пари

admin
Одделението за внатрешни работи Радовиш, до Основното јавно обвинителство Радовиш, поднесе кривична пријава против Ш.Ш.(35) од Радовиш и уште едно лице поради постоење основи на...
ВЕСТИ

ДИК: Во Центар Жупа и Маврово Ростуша ќе се гласа повторно

admin
На денешната пресконференција во 20:00 часот, претседателот на ДИК, Александар Даштевски соопшти дека во две општини ќе се повтори целата изборна постапка. – Во две...
ВЕСТИ

ЗАДОЛЖИТЕЛНО: Овие препораки МОРА да ги почитувате за да гласате на изборите

admin
Лицето кое гласа задолжително да носи заштитна маска или шал/марама/ прекривка преку нос и уста. Заради почитување на заштитните превентивни мерки и препораки треба да...
ВЕСТИ

Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем

admin
Во тек е гласањето на Локалните избори 2021 за болните, немоќните и лицата со Ковид-19 и во самоизолација, чии пријави се прифатени од општинските изборни...
ВЕСТИ

Први ќе гласаат болните, немоќните, затворениците и лицата заразени со коронавирус

admin
Општинските изборни комисии ги прифатиле барањата на 7921 болно или немоќно лице да гласаат во своите домови, како и на 476 лица во самоизолација или...
ВЕСТИ

Мицкоски: Пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ во Собранието ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

admin
Пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ во Собранието ќе гласа ПРОТИВ одлуките за вонредна состојба, објави на својата Фејсбук страница лидерот на ВМРО-ДПМНЕ...
ВЕСТИ

Во Изборна единица 3 најголема излезност, во 6-ката најмал интерес за гласање

admin
Државната изборна комисија попладнево информира дека излезноста на предвремените парламентарни избори до 17 часот е 38,78 проценти. Обработени се податоците од 3.459 избирачки места од...
ВЕСТИ

Координатор на советничка група на владејачка партија во Бутел брутално ги крши правилата (ФОТО)

admin
Координатор на советничка група на владејачка партија во Бутел фотографира на гласачко место и истото го објавува на Фејсбук. Со тоа тој брутално ги крши...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Гласање, броење, резултати, жалби

admin
На 3.480 избирачки места во земјава на десеттите предвремени парламентарни избори можат да гласаат 1.814.263 граѓани запишани во Избирачкиот список. Гласањето на овие парламентарни избори...
ВЕСТИ

Сите детали за изборите: Кој може да гласа, што е забрането и какви права имате?

admin
На 3.390 избирачки места на десеттите предвремени парламентарни избори можат да гласаат 1.814.263 граѓани запишани во Избирачкиот список. Гласањето на овие парламентарни избори поради актуелната...
ВЕСТИ

ФАТЕНИ НА ДЕЛО: СДСМ стои зад очајниот обид да се изманипулираат граѓаните и нивните ливчиња да бидат неважечки

admin
По селата и помалите места низ Македонија СДСМ делат флаери, отпечатени на принтер, наводно препорака од ВМРО-ДПМНЕ до нивните гласачи да гласаат за број 14...