vesti24.mk

Tag : гоце делчев

ВЕСТИ

Власта на Заев на секој начин се обидува да го избрише Гоце Делчев: Веќе три години не се доделува престижната награда која го носи неговото име

admin
Власта на Зоран Заев на секој начин се обидува да го избрише македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев. Веќе три години во државава...
ВЕСТИ

Државниот врв се откажа од Гоце Делчев, Заев почна да ги исполнува бугарските барања за историјата и идентитетот?

admin
Дали власта веќе се откажа од Гоце Делчев во спорот со Бугарија? Дали можеби акциониот план кој толку го кријат од јавноста започнува токму со...
ВЕСТИ

Заев: Со Бугарија се договориме за 5 историски личности и 3 историски периоди, и за Гоце Делчев сме блиску

admin
Имаме решено пет историски личности и три историски периоди, тоа го потврди и бугарската страна. Подготвени сме да ги објавиме и подготвени сме да почне...
ВЕСТИ

Ѓорчев:Ако Македонија се откаже од Гоце Делчев тоа ќе значи откажување од се она што претствува македонски бит

admin
Марјан Ѓорчев, поранешен амбсадор на Република Македонија во Бугарија во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за Гоце Делчев каде истакна дека...
ВЕСТИ

Каракачанов: Бугарија нема да прави компромис со нашата историја и со идентитетот на бугарскиот херој

admin
Бугарија не може да направи никаков компромис со прашањата поврзани со бугарската историја и со идентитетот на сите оние луѓе кои ги нарекуваме дел од...
ВЕСТИ

Европа потврди: Заев ги продаде јазикот, историјата и Гоце

admin
Македонија дефинитивно останува без идеологот Гоце Делчев, сопствената историја како и македонскиот јазик. Владата предводена од премиерот Зоран Заев и попушти пред Бугарија и ги...
ВЕСТИ

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се крие и не го кажува ставот за Делчев и македонскиот јазик, ниту пак дали ќе го направи македонскиот народ геноциден

admin
Зоран Заев се крие од македонската јавност и не сака да го каже својот став за Гоце Делчев и македонскиот јазик.Заев спрема Декларација на договорот...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

admin
Ниту македонскиот јазик, ниту Гоце Делчев не не ги кочат преговорите помеѓу Бугарија и Македонија. Најголемиот проблем е периодот на втора светска војна каде тогашна...
ВЕСТИ

Над 20.000 граѓани излегоа на улица: „Делчев не го даваме“! (ФОТО)

admin
Гоце Делчев е еден од најсветлите ликови врз чии постулати почива современата македонска држава.Со него нема преговарање, Делчев не го даваме! Ова се дел од...
ВЕСТИ

Мицкоски повика на протест: „Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава, Гоце Делчев е Македонија!“ (ВИДЕО)

admin
Гоце Делчев беше човек што обединуваше, којшто имаше визија. Гоце Делчев беше и ќе остане Македонецот врз основа на кој ние ќе се сеќаваме на...
ВЕСТИ

Член на СДСМ: Гоце Делчев од секогаш бил и ќе остане Бугарин!

admin
Таканаречениот “инфлуенсер” и член на СДСМ Алекс Сиљановски предизвика реакции на социјалните мрежи откако јавно порача дека Гоце Делчев е и секогаш бил Бугарин. “Гоце...
ВЕСТИ

ФОТО: УМС на ВМРО-ДПМНЕ по повод 117 години од загинувањето на Гоце Делчев го исчисти неговиот споменик во градскиот парк во Скопје

admin
Унијата на млади сили по повод 117 години од загинувањето на Гоце Делчев го исчисти неговиот споменик во градскиот парк во Скопје. Со овој чин...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Каракачанов: Скопје не сака да признае дека Гоце Делчев е Бугарин

admin
Бугарскиот вицепремиер, Красимир Каракачанов, ја критикуваше меѓусекторската комисија на Бугарија и Македонија, која треба да ги расчисти историските и образовните прашања меѓу двете земји. Тој...