vesti24.mk

Tag : гренланд

ЗАБАВА

Рекордно топење на Гренланд, мразот се губи седум пати побрзо отколку во ’90

admin
Топењето на мразот на Гренланд лани повторно се зголеми и го урна претходниот рекорд за 15 отсто, предупредуваат научниците. Според новата анализа, нивото на распаѓање...
ЗАБАВА

Неодамна откриената воена база на Гренланд ги открива своите тајни

admin
На Гренланд пред извесно време беше откриена американска воена база од Студената војна, што долги години се наоѓала под дебел слој мраз. За разлика од,...
ЖИВОТ СВЕТ

Што се крие под трите илјади метри мраз: Вака би изгледал Гренланд кога би се стопил мразот

Ferad Aruc
Научниците ја направија досега најдеталната мапа која што прикажува како би изгледал островот кога целосно би се стопил мразот. Пред четири години, научниците открија дека...